СЦЕНА

ВЕЧЕР ВО НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА И БАЛЕТ: Фестивал за класичен балет и модерен танц

Во Националната опера и балет вечер ќе биде отворено третото издание на Фестивалот за класичен балет и модерен танц. Организатор на фестивалот е Детскиот културен центар „Карпош“ со поддршка на Град Скопје.

„Фестивалот за класичен балет и модерен танц е референтна точка за сите вљубеници во балетската уметност и модерниот танц“, изјави директорката на установата Билјана Лалчевска Серафимовска.

Фестивалската програма опфаќа класичен балет и мноштво од современи стилови.  Публиката ќе има можност да ги проследи изведбите на малите балерини, членови на балетската секција на ДКЦ „Карпош“, Балетското студио „Балерина“, ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, Оља Тодоровска, како и гости од странство, Studio Baletit Angels, од Приштина и гостите од Љубљана – KGBL.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...