МАГАЗИН

„The Witcher 3 “ е деветта најпродавана игра на сите времиња

Полскиот развоен тим „CD Projekt Red“ неодамна се пофали со повеќе од импресивни бројки за франшизата „The Witcher“, која продаде повеќе од 75 милиони примероци. Очекувано, најголемата бројка паѓа на суперуспешниот „The Witcher 3“, што е продаден во повеќе од 50 милиони примероци.

„Ова јасно ја покажува силата на франшизата и ние сме возбудени за претстојните проекти во „Witcher“ универзумот“, коментира шефот на CDPR Адам Кичински.

За продажба секако придонесе објавувањето на триото издание за следната генерација на конзоли, што се појави на крајот на минатата година.

Како и да е, „The Witcher“ во моментов е деветтата најуспешна игра на сите времиња, зад неа е легендарниот „Pokemon Red/Blue/Yellow“ со 47,5 милиони продадени копии. „Minecraft“ се уште е на прво место, со продадени над 238 милиони примероци.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија „Запознавање со поетскиот универзум на Анте Поповски“

Во рам­ки­те на про­е­ктот „По­е­зи­ја во фар­мер­ки“, кој е со­ста­вен дел од...

МАГАЗИН

Дел од најагресивните раси кучиња

Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па поради...

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...