КУЛТУРА

Во КИЦ: Промоција на книгата-омаж „Јанко Николовски – Поетика на животот“

Вечерва во Салонот 19.19 во Културно-информативниот центар (КИЦ) во Скопје ќе се одржи промоција на книгата-омаж „Јанко Николовски – Поетика на животот“

Делото е посветено на познатиот македонски новинар Јанко Николовски, теоретичар на културата и автор на книги од областа на слободата на изразување.

Книгата ќе ја промовираат автори и соработници на Николовски од Црна Гора, Жељко Рутовиќ и Мирко Јаковлевиќ, како и македонскиот адвокат Нико Поленак

„Јанко Николовски – Поетика на животот“ е издадена во 2021 година во Подгорица.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Разни поетски настани, домашни и странски учесници на годинешниот „Скопски поетски фестивал“

Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ‒...

КУЛТУРА

Трибина на тема „Големи приказни од мали земји“, средба со писателката Зејнеп Севде

Богата програма од дури осум настани во Младинскиот културен центар најавува 6....

КУЛТУРА

„Литера 2024“: Книгите, приказните, уметноста ги носат децата на магични патувања

Литературата и илустрацијата имаат специјално место во срцата на децата. Низ книги,...

КУЛТУРА

Изложба ”Професори и студенти” во МКЦ

На 14 јуни во Младинскиот Култирен центар ќе се отвори изложбата со...