МАГАЗИН

Вкусни намирници кои можете да ги јадете навечер, за да согорите калории додека спиете

Сите знаеме дека оброците во доцните часови можат само да го забават варењето на храната, но според некои теории, дури и легнувањето со празен стомак може негативно да влијае на процесот на слабеење бидејќи сигурно ќе спиете полошо и наутро ќе се разбудите нервозни.

Резултатот е често ист, посегнување по храна со надеж за подобрување на расположението. Нутриционистите се согласуваат дека сепак попаметна одлука би била да јадете нешто навечер, а за среќа постојат вкусни намирници кои можат да го спречат чувството на глад и да ви дадат мирен сон. Еве неколку намриници кои слободно може да се земаат пред спиење:

Јогурт

Полн со добри бактерии и нискокалоричен, јогуртот е одличен избор доколку сте гладни и не сакате да јадете премногу. Само една чаша јогурт навечер може да го подобри варењето и на тој начин да им помогне на оние кои страдаат од запек.

Во едно истражување, 8.500 луѓе потврдиле дека дневната консумација на јогурт ги намалува шансите за дебелеење за 20 отсто, а на страниците на ‘American Journal of Physiology’ наведуваат дека консумацијата на јогурт во вечерните часови ја забрзува синтезата на протеините, што ќе помогне во развој и обновување на мускулите, а не е на место да се додаде како микронутриентите од јогуртот можат да помогнат при губење на тежината.

Леб и путер од кикирики

Сигурно не очекувавте дека можете да јадете нешто толку вкусно пред спиење доколку сте на диета, но мораме накратко да ве предупредиме дека не се мислиме на белиот леб, туку на оној со житарки… Кикириките се богати со протеини и на тој начин помагаат за обновување и обновување на мускулите, а бидејќи содржат силни амино киселини, вашиот сон ќе биде квалитетен и здрав. Кога ќе го комбинираме со цели зрна во лебот, телото лесно ќе ги апсорбира овие киселини поради присуството на витамините Б. Затоа, овие две намирници можат да го забрзаат метаболизмот и да му помогнат на телото побрзо да согорува калории наутро.

Бадеми

Има ли нешто повкусно што можете да го грицкате навечер додека ја гледате омилената серија? Бадемите се омилена храна на многу луѓе, а бидејќи се полни со есенцијални хранливи материи, кои ќе му помогнат на телото да се опорави додека спиете, а можеби не сте знаеле дека бадемите влијаат на согорувањето на маснотиите во пределот на стомакот, но и влијаат на телесната маса. Земете грст несолени и излупени бадеми за подобри резултати.

Банана

Бананата е кралица на овошјето, а покрај тоа што содржи бројни вредни хранливи материи кои ќе ви помогнат да спиете здраво, влакната содржани во неа ќе ви го згаснат апетитот и нема да посегнувате по друга храна. Бидејќи е богат со калиум и магнезиум, помага и за релаксација на мускулите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИН

Нова јужнокорејската серија на „Нетфликс“ ги воодушеви гледачите

Јужнокорејската серија „Шоуто на осумтемина“ (англ. The 8 Show) неодамна се појави...

МАГАЗИН

ИЈЗ со совети за заштита од инсекти

 Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) дава практични совети за заштита на населението...

МАГАЗИН

Зошто паметните луѓе ретко се среќни? Познатиот Хемингвеј тоа го објаснил во само 1 реченица

Судбината на Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател и новинар, продолжува да ја...

МАГАЗИН

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука...