МАГАЗИН

На 84 години почина принцезата Елизабета фон Бизмарк

Принцезата Елизабета фон Бизмарк, сопруга на германскиот принц Фердинанд фон Бизмарк, почина во неделата навечер на 84-годишна возраст, соопшти семејството вчера.

Родена како грофица Елизабета Липенс, таа потекнува од Белгија, а во 1960 година се омажила за принцот Фердинанд (1930 – 2019). Тој пак, е правнук на принцот Ото фон Бизмарк, „железниот канцелар“ на Германија од 1871 до 1890 година. Грофицата и грофот имаат четири деца – Карл-Едуард, Готфрид, Грегор и Ванеса.

Големата љубов на принцезата Елизабета беше „Градината на пеперутките“ на историскиот имот на Бизмарк во Фридрихсрух во северна Германија. Елизабета фон Бизмарк со десетлетија се грижеше за тропскиот конзерваториум составен од околу 800 пеперутки од 40 различни видови.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Објавени годинашните доделувачи на „Оскарите“

Крис Хемсворт, Двејн Џонсон, Зендеја, Мишел Фајфер, Бед Бани, како и оскаровците...

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...