МАГАЗИН

ОВА Е ЦВЕТ КОЈ ЦЕЛО ЛЕТО ЦВЕТА: Засади го и уживај во миризливата градина

Постојат повеќе видови на отпорни цвеќиња кои цветаат од јуни до октомври и се отпорни на високи температури. Во текот на летото можете да уживате во многу видови цвеќиња ако ги засадите во вашата градина. Ова се некои од нив:

Зинија

Таа обично се поврзува со пријателство, издржливост, секојдневно сеќавање, добрина и трајна љубов. Викторијанското значење на зинијатa се мисли на отсутен пријател или пријател што не сте го виделе долго време. Овој цвет има прекрасни жолти и портокалови цветови, а преживува во градините од почетокот на летото до доцната есен.

 

 

 

Хидрангеа

Вообичаената хидрангеа, е популарна кај хортикултурите и се продава како растение во саксии на ладни места. Цветовите на хидрангеата може да се сретнат во големи, ефектни бели, сини или розови кластери, при што бојата на цветот на некои видови е поврзана со киселоста на почвата.

 

 

 

Виолетови Астери

Виолетовите кинески астери симболизираат кралско семејство и богатство. Додека пак, црвените кинески астери симболизираат вечна љубов и посветеност. Жолтите кинеска астри претставува среќа и добра среќа, а за сините кинески ѕвезди се вели дека носат среќа.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлински филмски фестивал

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски...

МАГАЗИН

Педијатрите откриваат која храна е забранета за нивните деца

Пред да се одлучат за деца, идните родители вообичаено замислуваат како да...

МАГАЗИН

Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Меѓународен тим научници открија целосен фосил на подводен рептил „Диноцефалосаурус ориенталис“ (Dinocephalosaurus...

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...