АКТУЕЛНО

Ирски град се обединува во забраната за паметни телефони за деца

Родителите во ирскиот град Грејстоунс се здружија за да им кажат на своите деца дека не можат да имаат паметен телефон до средно училиште. Здруженијата на родители низ осумте основни училишта во областа усвоија слоган без паметни телефони за да претставуваат обединет фронт против детското лобирање.

„Многу е полесно да се каже не“, рече Лора Борн, која има дете во основно училиште.

„Колку подолго можеме да ја зачуваме нивната невиност, толку подобро“. Училиштата и родителите во Каунти Виклоу ја презедоа иницијативата минатиот месец поради загриженоста дека паметните телефони поттикнуваат анксиозност и ги изложуваат децата на материјал за возрасни. Тоа е редок пример цел град да презема заеднички активности за тоа прашање.

Доброволниот пакт е да се задржат паметните телефони на децата – дома, во училиште, насекаде – додека не влезат во средно училиште. Се надеваат дека ако се примени на сите деца во областа, ќе се намали притисокот од врсниците и ќе ја намали секоја огорченост.

„Детството станува се пократко и пократко“, рече Рејчел Харпер, директорка на училиштето Сент Патрик, која ја предводеше иницијативата. Деветгодишните деца почнаа да бараат паметни телефони, рече таа.

Претходно училиштата ги забрануваа или ограничуваа уредите на нивна основа, но сепак го видоа ефектот на социјалните мрежи врз децата кои имаат телефони – и како тоа ја поттикна љубопитноста на другите ученици.

Политиката ширум градот ја намалува можноста детето да има врсник со паметен телефон и родителите можат да го претстават слоганот како училишно правило, рече Харпер. „Тие го сакаат тоа – сега можат да ги обвинат училиштата“.

Иницијативата привлече интерес од здруженијата на родители во Ирска и во странство и го поттикна ирскиот министер за здравство, Стивен Донели, кој живее во близина на Грејстоунс, да ја препорача како политика на национално ниво.

„Ирска може да биде и мора да биде светски лидер во обезбедувањето дека децата и младите нема да бидат цел и да не бидат повредени од нивните интеракции со дигиталниот свет“, напиша тој во „Irish Times“ оваа недела. „Мораме да им олесниме на родителите да ја ограничат содржината на која се изложени нивните деца. Пактот Greystones произлезе од децата кои покажуваат нивоа на анксиозност само делумно што се припишуваат на адаптацијата од ерата на Ковид, рече Харпер. Училиштата дистрибуираа прашалници меѓу родителите, што доведе до состанок на засегнатите страни во заедницата и иницијатива наречена „потребно е село“.

Не сите родители ќе им одбијат паметен телефон на нивните деца од основно училиште – тоа е доброволно – но доволно се пријавиле за да создадат чувство на критична маса, рече Харпер. „Се надевам дека по линијата ќе стане нова норма“.

Ники Бари, која има 11-годишно дете во основно училиште, рече дека ударот бил моментален. „Овој слоган прави голема разлика во мојот живот. Ако знам дека 90% од класот се согласуваат, тоа ми ја олеснува работата да кажам не“.

Бари сака договорот да се прошири на раните години од средното училиште со оглед на ефектот на паметниот телефон врз нејзиното 13-годишно дете. „Тоа беше пропаст на мојот живот, ја изгубив ќерка ми. Кога е вклучена технологијата, тие седат таму како роботи зафатени во овој свет на ТикТок или што и да е.

Десетгодишната Џејн Капатина, ученичка на Свети Патрик, прифатила да нема паметен телефон најмалку уште две години.

„Би сакал едно, би сакал да им праќам пораки на моите пријатели. Но, не сакам да станам зависна од тоа“. Нејзината осумгодишна сестра Рејчел го одобри пактот.

„Фер е ако никој не може да го има“, Џош Веб (12) беше замислен во можноста неговиот неодамна купен телефон да исчезне во фиока додека не започне средно училиште во септември.

„За мене не е крај на светот. Знам дека на некои од моето одделение ова воопшто нема да им се допадне. Но, ние сме деца, што да правиме?“, се присети на чувството на исклученост кога немаше телефон додека некои пријатели го имаа.

„Тие ќе споделуваа видеа еден со друг, а јас само ќе ги гледав“. Веб ја виде вредноста во проширувањето на ограничувањата за користење телефон на сите возрасти. „Тоа би било добро правило, но мислам дека возрасните не би биле среќни“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Град Скопје воведува нова биокомпостара за ефикасно третирање на органскиот отпад

Градоначалничката на Град Скопје, заедно со екипи од скопските јавните претпријатија, ја...

АКТУЕЛНО

4.700 основци од Бутел ќе добијат бесплатни униформи

4.700 основци на територија на општина Бутел ќе добијат бесплатни училишни униформи....

АКТУЕЛНО

БУБАМАРАТА НА ДНК СЕ ПРОДАДЕ ЗА 250 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ: Донирани 690 илјади денари за лекување на младиот Леонид

Групата ДНК ја објавија на лицитација бубамарата што ја добија, со цел...

АКТУЕЛНО

Наредната сезона ќе профункционира градинката „Гоце Делчев“

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, оствари работна средба со министерот за...