МАГАЗИН

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЛИДЛ НА ПРВО МЕСТО – еве колкави плати земаат во другите синџири маркети во Хрватска

Во секторот трговија на мало во Хрватска, просечната нето плата минатата година изнесуваше 6.269 куни (832 евра), а повеќето од водечките трговски синџири беа над просекот. Лидл го зазеде првото место со просечна плата од 11.557 куни (1.534 евра), туркајќи го долгогодишниот лидер dm. Минатата година просечната плата во Лидл скокна за 20,3 отсто, што значително ја надмина стапката на инфлација, додека просечната за вработените во ДМ се зголеми на 1.481 евра.

Кауфланд, Метро и Милер се издвојуваат со релативно високите плати, но овие трговци не ги приспособуваа платите на растот на инфлацијата, а приходите на нивните работници паднаа во реални услови. Во исто време, најголем реален пад забележал Милер, каде просечната плата номинално пораснала за само 3,5 отсто, пишува Тпортал.

Просечната плата на работниците во Студенац скокна најмногу, речиси 22 отсто, на 6.563 куни (871 евра), со што овој малопродажен синџир е над просекот. Во тој опсег е и Плодин, со просечно зголемување на платата од 11,5 отсто.

Најслабо платени се работниците на Тиско, чија просечна плата изнесувала 5.304 куни или 704 евра, додека просечната плата во Конзум е само малку повисока – 744 евра, односно 5.607 куни, пишува тпортал.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлински филмски фестивал

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски...

МАГАЗИН

Педијатрите откриваат која храна е забранета за нивните деца

Пред да се одлучат за деца, идните родители вообичаено замислуваат како да...

МАГАЗИН

Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Меѓународен тим научници открија целосен фосил на подводен рептил „Диноцефалосаурус ориенталис“ (Dinocephalosaurus...

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...