МАГАЗИН

Пет знаци дека јадете многу благо

Секој од нас знае дека треба да не јаде многу шеќери, но и покрај тоа тешко можеме да одолееме на благото. Доколку сте претерале со благо самото тело ќе ви покаже. Еве кои се петте значи дека претерувате со јадење слатки:

Појава на акни

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои повеќе јадат благо имаат повеќе акни на кожата за разлика од оние кои внесуваат умерена количини шеќери.

Чувство на умор

Ако јадете храна која е полна со скриени шеќери како на пример пецива и тесто, а ви недостигаат протеини, влакна и масти тогаш попладне доаѓа до пад на енергијата и чувство на умор. Можна е и појава на главоболка.

Тешко ви е вежбањето

Доколку вежбате, а тренинзите ви се тешки и едвај ги правите вежбите тоа е поради неправилна исхрана односно внесувањето на премногу шеќери кои немаат енергетска вредност.

Никогаш не сте сити

Храната богати со шеќери, а која нема протеини, влакна и други хранливи материи не дава чувство на ситост. Шеќерот не ги покренува механизмите во телото поради кои се чувствувате дека штотуку сте јаделе.

Расипани заби

Кариесот секогаш бил знак дека треба да намалите со благо. Затоа мијте ги забите барам два пати дневно за да го намалите дејството на шеќерот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...