АКТУЕЛНО

Едната лента на улицата Орце Николов блокирана од паркирани коли

Улицата Орце Николов во Дебар Маало секојдневно е блокирана од паркирани коли. На едната коловозна лента постојано се паркираат коли со што се закрчува сообраќајот. На улицата пред реконструкција беа узурпирани тротоарите од паркирани коли, а сега самата улица.

Општина Центар ја реновираше улицата Орце Николов пред две години и тогаш за да се ослободат тротоарите за пешаци и велосипедисти беше воведено ново сообраќајно решение. Се изведоа џебови за паралелно паркирање, беа стеснете коловозните ленти и беше воведено резиденцијално паркирање. Тоа значи дека на улицата може да паркираат само жителите на околните згради. Но, сега граѓаните бидејќи не можат да се паркираат на паркинг местата, си ги остваат колите на улици и си пијат кафе во соседните кафулиња.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

4.700 основци од Бутел ќе добијат бесплатни униформи

4.700 основци на територија на општина Бутел ќе добијат бесплатни училишни униформи....

АКТУЕЛНО

БУБАМАРАТА НА ДНК СЕ ПРОДАДЕ ЗА 250 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ: Донирани 690 илјади денари за лекување на младиот Леонид

Групата ДНК ја објавија на лицитација бубамарата што ја добија, со цел...

АКТУЕЛНО

Наредната сезона ќе профункционира градинката „Гоце Делчев“

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, оствари работна средба со министерот за...

АКТУЕЛНО

Целосно е реконструирана градинкатa „Пчелка 2“

Со реновирање на внатрешноста на објектот, заврши втората фаза од проектот за...