МОЕ ЗДРАВЈЕ

ПРИРОДНИ НАЧИНИ КОИ НАВИСТИНА ФУНКЦИОНИРААТ: Температурата може да се намали и без лекови

Многу често се случува при зголемена температура веднаш да посегеме по лекови, а во домот секогаш имаме најмалку пет подеднакво ефикасни работи во борбата против покачената температура.

Температурата е одбранбен механизам на телото, начин на кој телото се бори против инфекцијата. Може да биде опасно, посебно за бебињата, ако достигне 40°C или повеќе. Тогаш дефинитивно треба да побарате лекарска помош, но пред таа фаза има многу различни опции. Често (пре)брзо посегнуваме по лекови за намалување на температурата бидејќи тие се лесно достапни и главно ефикасни, но го оптоваруваат црниот дроб. Доколку температурата не се покачи премногу брзо и општата состојба на организмот не е многу лоша, подобро е прво да се обидете со природни методи, кои исто така можат да бидат многу ефикасни.

Најстариот и наједноставниот метод е ладни облоги или капење во млака вода. Водата треба да биде 1-2 степени пониска од вообичаената телесна температура – приближно 35° C. Оладете се постепено за да не го „потресете“ телото. Не се туширајте со ладна вода, а ниту облогите не треба да бидат ледени.

Кога имате висока температура, можете полесно да дехидрирате, па затоа се препорачува да пиете многу течности – обична вода, природни чаеви и сокови, лесни супи од зеленчук.

Природни препарати

Народната медицина, проверените совети кои се пренесуваат низ генерации, можеби се токму она што ви треба. Она што треба да се избегнува е ракија, алкохолни облоги воопшто, особено кај деца кои можат да се трујат бидејќи алкохолот се апсорбира преку кожата.

Јаболков оцет

Добра алтернатива за ракија е јаболков оцет. Се меша со вода во сооднос 2/3 вода и 1/3 оцет, а се ставаат облоги на челото, зглобовите, стапалата… Наместо облоги, во смесата може да се натопат чорапи, да се облечат и да се завиткаат во крпа. Кога подлогата ќе се загрее, заменете ја со нова. Оцетот може да се додаде во млака вода, а доволно е да биде во купката до 10 минути.

Компир

Облогите се подготвуваат од сиров компир кој ја „извлекува“ температурата од телото. Суровиот компир може да се исече или рендан. Ставете го на стапалата и повлечете ги чорапите врз него. Чувајте ги облогите додека не се исушат, а може да се стават на челото и дланките.

Белка од јајце

Прелијте ја белката врз крпата (газа, крпа, крпа) и завиткајте ги стапалата, така што белката да дојде во допир со стапалата. Над преливите можете да ставите фолија или кесичка за да не истечат, а потоа облечете чорапи. Чувајте ги облогите додека не се загреат.

Лук

Помага во намалување на температурата бидејќи го поттикнува потењето и исфрлањето на токсините од телото, а има и антивирусно и антибактериско дејство. Излупете 2 големи чешниња лук, а потоа издробете ги, измешајте со 2 лажици маслиново масло. Загрејте ја смесата малку и нанесете ја на стапалата. Завиткајте ги стапалата во газа или крпа и оставете ги преку ноќ. Лукот можете да го исецкате и ситно и да го прелиете со топла вода за да добиете лековит напиток.

Црвен кромид

Кромидот ситно исечкајте го, па измешајте го со малку маслиново масло и морска сол. Нанесете на стапалата и завиткајте со газа или крпа. Заменете ја обвивката веднаш штом ќе се загрее

Зелка

Скршете лист од зелка за да ги ослободите соковите и ставете го на челото, вратот или задниот дел од главата. Кога ќе се загрее, заменете го со нов доколку е потребно.

Ѓумбир

1/2 лажичка свежо изрендан ѓумбир прелијте со топла вода и оставете да отстои 10 минути. Засладете со мед. Пијте чај 2-3 пати на ден. Друга опција е да ја наполните кадата со млака вода, да додадете 2 лажици ѓумбир во прав и да се капете 10 минути. Ѓумбирот ќе го стимулира потењето и ќе ја намали треската.

Суво грозје

Богати се со таканаречени фитохемикалии кои имаат силно антиинфламаторно дејство, па делуваат како енергетски тоник доколку имате температура. Потопете грст суво грозје во половина шолја вода и оставете го да омекне (околу еден час). Изгмечете ги и исцедете ја течноста. Во добиениот сок можете да додадете исцеден сок од половина лимон или лимета. Пијте два пати на ден.

Билни чаеви

Чаеви направени од: босилек, старец, липа, жалфија, камилица, нане, ајдучка трева, шафран, пораж, магдонос,

Зачинета храна

Зачинетата храна како црвени пиперки и чили, кои содржат капсаицин, супстанца која го стимулира потењето и на тој начин ја регулира телесната температура, може да помогне.

Природен аспирин

Бадемите и екстрактите од врба и бреза (на пр. сок од бреза) помагаат бидејќи содржат салицин – природен аспирин.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Очите говорат за проблемите со срцето

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...