МАГАЗИН

Која е најчестата, а која најретката боја на очи во светот

Инфографика заснована на податоци од Светскиот атлас открива дека најмногу луѓе во светот (70 – 80 отсто) имаат кафени очи. Следуваат оние со сини – 8 – 10 отсто, лешник-бојата и килибарната – пет отсто, па сивата – три отсто… Така, најретки се луѓето со зелени очи – два отсто. Што се однесува до застапеноста, темнокафеавите очи се најчести во Африка и Југоисточна Азија, а светлокафеавата – во Европа, Западна Азија и Северна и Јужна Америка. Зелената боја на очи е најзастапена во Средна, Западна и Северна Европа.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Со над 15.000 монети маж на Кипар отишол да плати судска казна од 500 евра

Со куфер полн со 15.500 монети од по еден, два, пет и...

МАГАЗИН

Угина Мали – „најтажната слоница на светот“

Слоницата Мали која активистите за природата ја нарекоа „најтажната на светот“ угина...

МАГАЗИН

Потопен древен град – туристичка атракција во источна Кина

На длабочина од 40 метри, дното на езерото Ќијандао во Кина сведочи...

МАГАЗИН

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како...