АКТУЕЛНО

„ФОКИТЕ“ ВО ЗОО СЕ МОРСКИ ЛАВОВИ

Вчера во скопската Зоолошка градина се прослави Светскиот ден на морските лавови. Двата морски лавови, Кан и Гете се супер другари кои одлично се сложуваат и го делат своето живеалиште. Приврзани се за своите зоонегуватели, но и еден за друг, а посетителите секојдневно, (со исклучок во петок) може да уживаат во нивното хранење и медицински тренинг во период во 11 и 14 часот.

Како интересни факти за нив, тимот на ЗОО ги одвои следните:

  • Тие се калифорниски морски лавови и најмногу се лутат кога ги нарекуваат фоки;
  • Особено се интелигентни;
  • Мажјаците достигнуваат до 2.4 м должина и тежат до 350 кг.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Шахот ги освои учениците од Кисела Вода

Шаховскиот Сојуз на Град Скопје, месецов, ги заврши квалификационите училишни натпревари во...

АКТУЕЛНО

Оперската претстава „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини на 2 март во НОБ

На 2 март со почеток во 20.00 часот во Националната опера и...

АКТУЕЛНО

Саем на мебел во Скопје од 20 до 24 март

Од 20 до 24 март во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

По барање на Општина Центар, Комерцијална банка донираше имот за изградба на...