КУЛТУРА

Конкурирајте за државна награда „Св. Климент Охридски“

Министерството за култура го распиша овогодишниот конкурс за државната награда „Св. Климент Охридски“.

Оттаму посочуваат дека со наградата се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот и заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност.

Во една година можат да се доделат најмногу до пет награди, а конкурсот е отворен од 1 до 30 јуни.

„Државната награда ја доделува Одборот за доделувањето на  наградата, составен од претседател и 12 члена, кој распишува конкурс и донесува одлука за доделување на наградата“, велат од министерството.

За првпат доделена во 1969 година, државната наградата се врачува во Собранието на 8 декември – Ден на св. Климент Охридски.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

МНТ хуманитарно ќе го одбележи својот 79. роденден со изведба на претставите „Силјан Штркот Шанца“ и „Сите сме птици“

Македонскиот народен театар хуманитарно ќе го одбележи својот 79. роденден со изведба...

КУЛТУРА

Промоција на монографија за Универзална сала, „Скопскиот симбол на хуманоста“

Книгата е издание на ЈУ Универзална сала – Скопје, а објавена е...

КУЛТУРА

„Гола Планина“ организира фестивал „Сепак се врти“ во Градски парк

Во Градскиот парк во Скопје, во делот кај сцената „Лепеза“, на 3...

КУЛТУРА

Клинци број 2 – младинско книжевно читање во Europe House Скопје

Второто книжевно младинско читање кое ќе се одржи во „Europe House Скопје“,...