АКТУЕЛНО

МИНИ ДЕПОНИЈА ВО ХРОМ: Жителите чекаат автобус во ѓубре

Мини депинија веќе неколку дена стои во населбата Хром, на последната автобуска станица на линијата 4. Жителите кога чекаат автобус, кој често го нема по еден час, стојат меѓу ѓубрето и отпадот. Уличните кучиња пак ѓубрето го размесуваат низ улиците.

Иако депинијата е направена пред неколку дена од граѓани кои си ги средувале дворовите, Општина Ѓорче Петров нигде ја нема да интервенира.

„Знаат да издаваат градежни дозволи за згради, а ѓубрето и депониите не ги чистат. Ај што на секој чекор се градат згради и цела населба е блокирана од градежни машини и матријали, уште во ѓубре да живееме. До пред една недела сите зелени површини и паркови беа обраснати со треба до колена. Населбата е целосно запуштена, нема застој само во бетонизацијата и на овој дел од Скопје“, велат револтирано граѓаните утрово додека чекаа автобус.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Парк на Франкофонија добива паметно осветлување

Од Паркот на Франкофонијата започна инсталирањето на Тип 3 светилките кои се...

АКТУЕЛНО

Од денес секој четврток „И јас сум на Водно“

Почнувајќи од овој четврток, од 19 до 23 часот, планинарско-спортскиот клуб „Н2О“...

АКТУЕЛНО

Испратете разгледница со мирис: Франција со поштенски марки кои мирисаат на багети

Франција во полн ек се подготвува за претстојните Олимписки игри, погрижувајќи се...

АКТУЕЛНО

„Девијантно Девојачко“ на Клелија во Бруталиск

Во склоп на Skopje Pride Weekend, Клелија, трансдисциплинарна дизајнерка од Скопје која...