МАГАЗИН

За прв пат се доделуваат Тик-Ток книжевни награди

#BookTok ги освои срцата на книжевната заедница со неверојатна брзина благодарение на креаторите на видео содржини, жестоките љубители на книги и писатели кои ја споделуваат својата љубов кон литературата на уникатен TikTok начин… На крајот на краиштата, каде на друго место може да се слушнат пофалбите на книгите со зачинета содржина подеднакво? (#spicybooks) како и за урду поезијата (#urdupoetry), или каде новите автори како Тејлор Џенкинс Рид, но и класичните писатели како Џејн Остин, добиваат простор во исто време?

Во изминатата година, употребата на хаштагот #BookTok порасна за повеќе од 160%, на повеќе од 138 милијарди прегледи. Заедницата на писатели, читатели и обожаватели #BookTok,  го трансформира светот на издаваштвото: претворајќи ги новите автори во мејнстрим писатели, враќајќи ги саканите класици во фокусот, инспирирајќи нова генерација љубители на книги и зголемувајќи ја продажбата на печатени книги.

За да ги препознае и промовира писателите, книгите, видеата и нивните автори кои го направија уникатниот систем на BookTok она што е, платформата со гордост ги лансира книжевните награди TikTok за Велика Британија и Ирска. За првпат ќе бидат доделени вистински книжевни награди по избор на читателот – давајќи и на оваа единствена заедница шанса да гласа за најдобрите книги, писатели и креатори на видеа.

Книжевните награди TikTok во Велика Британија и Ирска ќе ги одликуваат омилените писатели, книги и креатори на видеа на заедницата преку категории инспирирани од системот BookTok.

Листата на номинирани е составена врз основа на податоците на BookTok, како и информациите обезбедени од издавачките куќи. Оваа долга листа ќе биде разгледана од стручно жири со следниов состав:

Кендис Братвејт, писателка

Ани Мак, писателка

Елизабет Деј, писателка

Бен Мерсер, писател

Коко Хаги, креатор на видео

Поли Смит, координатор за книжевни настани во The Bookseller

Керолин Каминс, раководител за односи со јавноста во Здружението на издавачи

Трам-Ен Доан, шеф на социјални медиуми во Блумсбери

За победниците на престижната книжевна награда TikTok, се разбира, ќе одлучува заедницата на Обединетото Кралство и Ирска, TikTok преку гласање во апликација што ќе биде достапно во јули, а победниците ќе бидат објавени во август.

И кои се категориите на книжевните награди ТикТок, прашувате?

Креатор на годината на BookTok

BookTok Книга на годината

BookTok писател на годината

Најдобрата повторно откриена книга на BookTok

Независна книжарница на годината

Најдобрата книга која ја враќа желбата за читање

Најдобрата книга што сакате да ја прочитате повторно од прв пат

Корица на годината на BookTok

БукТок стример на годината

Еве како можете да се вклучите…

Приклучи се на разговорите! Користете го хаштагот #TikTokBookAwards за да ги споделите вашите омилени наслови на BookTok на годината.

Гласањето за книжевните награди ТикТок ќе биде отворено во јули, затоа подгответе се да гласате за вашите омилени писатели, творци и книги од изминатата година.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...