МАГАЗИН

СОВЕТИ КАКО ПУДРАТА ДА НЕ СЕ ТОПИ ОД ВАШЕТО ЛИЦЕ

Пудрата на лицето може да се одржува дури и за време на топлите летни денови, ако ги применувате овие два совети. Подлогата што ја ставате е важна за одржување на шминката на лицето за време на летото, но уште поважна е текстурата на пудрата, како и начинот на нанесување. Квалитетните пудри се лесни, а бојата е природна.

Хидрирајте ја кожата

За да може шминката да остане на лицето со часови, потребно е кожата да биде добро хидрирана. Тоа значи дека треба да внесувате доволно вода и да користите хидратантна крема. Ако не го практикувате ова, кожата ќе лачи повеќе себум (природна телесна маст што ја лачат жлездите), а пудрата ќе се стопи.

Користете лесни пудри

Во текот на летото, кожата не трпи тешки пудри. Изберете висококвалитетни, лесни пудри во природна боја на кожата, кои не ги затвораат порите и не ја оптоваруваат кожата. Доколку сте исончани, одберете ја соодветната бронзена нијанса. Недостаток на лесните пудри е што не можат да ги покријат сите несовршености на кожата, но еден добар коректор е доволен да се поправи тој дел. Исто така, важно е да ја поправете шминката во текот на денот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Најчитани статии на Википедија за 2023 година: ChatGPT е на врвот со 49 милиони прегледи

Милиони ширум светот се обраќаат до бесплатната онлајн енциклопедија „Википедија“ за полесно...

МАГАЗИН

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјалната мрежа „X“ ја...

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....