КУЛТУРА

Денес во НОБ мултимедијален настан за клупска сцена, квир култура и феминизам

Денес во 20 часот во Националната опера и балет (НОБ) ќе се одржи мултимедијален настан, „Дозволете да ве забавиме и образуваме“ во организација на музичката платформа „Терапија“.

Ќе учествуваат уметници и артисти од Македонија, но и од државите од регионот, како: Богомир Дорингер, Србија (артист, истражувач и куратор), Астрит Исмаили, Косово (артист), Voin de Voin, Бугарија (артист, куратор и активист), како и Агнес Нокшиќи, Косово (диџеј).

Модераторка е Ивана Драгшиќ. Во ликовниот дел, изложбa ќе има уметникот Антони Мазневски.

Перформансите, предавањата ќе се однесуваат на електронската музика, клупската сцена, квир културата и рејвот, феминизмот.

Билетите се по цена од 200 денари и можат да се набават при влезот во НОБ.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

КУЛТУРА

Изложба на слики во акварел на Илина Поповска

Во среда на 29 мај во 19:30 во Лабораториум, ќе се одржи...

КУЛТУРА

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ,...

КУЛТУРА

Изложбата „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ во Чифте амам

Во Чифте амам во Старата скопска чаршија отворена е изложбата под наслов...

КУЛТУРА

Монументалниот документарен проект „Скопје 63“ на Вељко Булајиќ во Кинотека на Македонија

Во четврток на 23 мај во 20:00 часот во Кинотека на Македонија,...