АКТУЕЛНО

Завршени 70 отсто од градежните работи на Ленинова

Завршени се 70 отсто од градежните активности на улицата Ленинова.

Во моментов се уредува горниот строј на улицата и тротоарите. Поставена е атмосферската, водоводната и фекалната канализација, кабловската мрежа е спуштена под земја, се отстрануваат старите дрвени бандери и се ослободуваат тротоарите. Се поставуваат бехатон плочки на пешачките патеките, при крај е изведбата на велосипедските патеки, се оформува урбаното зеленило и се работи на изведба на резидентните паркинзи.

„По реконструкцијата, граѓаните ќе добијат улица со нов лик и повеќе зеленило, нови тротоари, резидентен паркинг по цела должина на улицата, нова урбана опрема и еколошки ефикасно ЛЕД улично осветлување. Безбедна и квалитетна улица изведена во согласност со сите современи стандарди за функционалност“, велат од Општина Центар.

Градежните работи треба да бидат готови кон средината на јули.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

ПОЦ: Санкционирани 191 непрописно паркирано возила

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната...

АКТУЕЛНО

Десет приказни за времето, луѓето и прекинатите врски

Уличниот фестивал “Статуафест – Прекинати врски/Broken relationship”, изминатите три дена ја размрда...

АКТУЕЛНО

Уметничка акција за проблемот со јавните тоалети во Скопје

Уметникот Озбек Ајваз кај фонтаната вчера во Градскиот парк во Скопје, го...

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...