КУЛТУРА

(ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ) ВРЕДНА КОЛЕКЦИЈА НА ИЗЛОЖБАТА ПО ПОВОД 70-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ НА ИСТОРИСКИ МУЗЕЈ

Во Музејот на Република Македонија сe одбележа 70-годишниот јубилеј од отпочнувањето на дејноста на Историскиот музеј со отворањето на изложбата „70 Години Историски музеј на Македонија“. Изложбата нуди ретка можност пошироката јавност да се запознае со бројни дела на еминентни македонски сликари и скулптори, од колекцијата на Историскиот оддел при музејот.
Како што ни изјавија од Музејот на Македонија, досега има многу малку посетители за оваа изложба, но се надеваат дека изложбата ќе разбуди интерес кај посетителите бидејќи навистина е извонредна можност на едно место да се видат врвни достигнувања од македонската уметност.
Се работи за вредна колекција на плакати, уметнички дела, оружје, лични предмети на Крсте Мисирков, Димитар Чупоски, меѓу кои и печат на началникот на штабот на македонското востание од 1878 – 79 година.
Изложбата ќе биде отворена во текот на целата година.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

На сцената на НОБ ќе се изведе современиот балет „Сага“

На сцената на Националната опера и балет на 16 април со почеток...

КУЛТУРА

Алиса Фини доаѓа на Саемот на книга во Скопје како гостинка на македонскиот издавач „Сакам книги“

По големиот успех на минатогодишниот Саем на книгата со еден од најчитаните...

КУЛТУРА

Отворање на изложбата „Денис Боувен“ во МКЦ по повод Светскиот ден на уметноста

По повод 15 април, Светскиот ден на уметноста, Асоцијацијата за култура Икон...

КУЛТУРА

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ денеска и утре ќе се...