ИНФО

СВЕТСКИ ДЕН НА ЖЕЛКИТЕ: Децата учеа за најстарите жители на планетата

Денеска во Зоолошката градина во Скопје беше одбележан Светскиот ден на желките, со едукативен настан на кој учествуваа ученици од ООУ “Ѓорѓија Пулевски“ од Скопје, ООУ “Јосип Броз Тито “ од Валандово и ООУ “Кочо Рацин“ од Нов Дојран.

Инаку желките се најстари жители на планетата Земја и датираат веќе 215 милиони години. Во моментов живеат околу 300 видови најразлични желки на земјата, дел од нив во вода а дел на копно.

Друштво на оваа едукативна отворена работилница им правеа четирите желки, жители на ЗОО, па децата имаа можност одблиску да ги видат и да се запознаат со многу поединости за нив.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на ООУ Наум Охридски

– Општина Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на...

ИНФО

Утре протестен марш на Здружение на Украинците во Македонија

Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со...

ИНФО

Викендов зголемена облачност, засилен ветер и слаб дожд

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд...

ИНФО

Скопско кафуле сите пари од еспресото ќе ги донира за Леонид

Кафуле во Скопје денес нема да го наплаќа кафето, односно сите пари...