КУЛТУРА

ЦРТАЊЕ НА АСФАЛТ ПО ПОВОД 24. МАЈ, ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ

ЈУ. Детски културен центар – Карпош, Скопје традиционално и оваа година ќе ја реализира манифестацијата „Цртање на асфалт“ која се реализира по повод 24 мај денот на македонските просветители Св.Кирил и Методиј.

          Манифестацијата ќе се одржи на отворено, на 23.05.2023 година (вторник), од 10.30 часот на просторот ПЛОЧНИК- Општина Центар.

„Се надеваме дека како и изминатите години и оваа година децата ќе нацртаат убави, весели и креативни цртежи кој се по слободен избор и со нивните творби како и досега ќе ја изразат својата креативност и фантазија“, изјавија од   ЈУ. Детски културен центар – Карпош.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Различни генерации, различни интереси за одредени книжевни жанрови на годинашниот Саем на...

КУЛТУРА

Режисерот Срѓан Драгојевиќ во Скопје за промоција на негова книга поезија во издание на ТРИ

Српскиот режисер Срѓан Драгојевиќ ќе ја промовира својата книга „Чат-пат е добро...

КУЛТУРА

Започна „Крај Вардарот Џез“ – годинашното издание во чест на Мирко Попов

Во пресрет на петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, вчера во...

КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Саемот на книгата, е во одбрана на раскажувачите и писменоста

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по повод отворањето на 36. издание на Саемот...