РИТАМ НА ГРАДОТ

Почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов

По кусо боледување ноќеска почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов.

Веста за неговата смрт рано утрово ја објавија и членовите на неговото семејство. Ферус Мустафов беше примен во ГОБ 8 септември со каде се бореше за својот живот и беше со влошено здравје. Пријателите, колегите и фамилијата почнаа да се простуваат од него на социјалните мрежи. Погребот ќе биде во Штип каде што е роден.

Мустафов е роден на 20 декември 1950 година и потекнува од ромско семејство на музичари и е син на Илми Јашаров. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. За тоа време, тој бил поканет да оди на турнеја со бенд предводен од Тома Чрчев, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане музичар.

По една година воена служба, за време на која тој ја воспоставил својата репутација играјќи на вечерни танци, тој се преселил во Сарево (БиХ) каде ја презел водечката улога во експлозијата на популарноста на народната музика што се случила таму во тоа време.

Подоцна станал директор за музичко програмирање на ромски јазик на РТСкопје и се здобил со меѓународна публика преку изданијата на албумите на светските музички записи како што се Глобус Стил и Тропски .

Настапувал во голем број земји во светот и снимил десетина албуми, главно со инструментални композиции.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

РИТАМ НА ГРАДОТ

Годишен концерт на Факултетот за музичка уметност

По повод Денот на Факултетот за музичка уметност, во Филхармонијата вечер од...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Годишен концерт со композиции од ренесанса на градскиот мешан хор „Вардар“ од Скопје

Градскиот мешан хор „Вардар“ од Скопје вечерва ќе одржи годишен концерт во...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Раста го крена на нозе „Синеплекс“ на промоцијата на филмот „3211“

Познатиот српски рапер Раста, вчеравечер имаше премиера на својот филм „3211“, во...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Хуманитарен концерт „Жени за жените“

Во Филхармонија денеска ќе се реализира хуманитарен концерт насловен „Жени за жените“....