АКТУЕЛНО

ПЛОШТАДИ, АСФАЛТ, ИГРАЛИШТА: Костовски во Бутел најавува 12 проекти за три месеци

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски денес на својот Фејсбук профил најави интензивно лето со нови проекти. Тој најави 12 нови проекти и тоа:

 • Асфалтирање на нови 25 улици од кои 5 главни клучни сообраќајници;
 • Уредувањето на речното корито на река Серава во Радишани во должина од 1500 метри;
 • Нов плоштад “Слобода”;
 • Ново лед осветлување;
 • Нови спортско рекреативни центри во населените места Љуботенски Пат и Бутел 1 на улица Бетовенова;
 • Ново фудбалско игралиште со вештачка трева од затворен тип;
 • Нова пешачка патека во должина од над 1000 метри во населеното место Љуботенски Пат;
 • Нов потпорен ѕид во населеното место Радишани помеѓу улиците 50 и 48;
 • Нови мали плоштади во повеќе населени места;
 • Нови детски игралишта;
 • Нова фасада на општинското основно училиште Панајот Гиновски;
 • Надградба на општинското основно училиште Ацо Шопов.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Со индекс на загаденост 161, воздухот во Скопје е оценет како „нездрав“

Во главниот град  се измерени 161 микрограми на кубен метар ПМ 2,5...

АКТУЕЛНО

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Домаќинствата почнувајќи од денеска во периодот од 13 до 15 часот повторно...

АКТУЕЛНО

По 60 години се испитуваат магистралните цевководи за Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска, како што стои во соопштението, ја промовирала изработката на...

АКТУЕЛНО

Традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол

Влезете во светот на чудата во Скопје Сити Мол овој декември. Во 18:30...