МОЕ ЗДРАВЈЕ

Ова е најдобро време за последниот оброк во денот ако сакате да го забрзате слабеењето и да спиете подобро

Придобивките од раното легнување ни се прилично јасни, но раната вечера може да донесе и многу здравствени придобивки.

Понекогаш е тешко да си легнеме иако знаеме дека мораме да спиеме најмалку седум часа за телото да се опорави и да се подготви за новиот ден. Можеби ќе биде полесно да се стекне навика вечерата да биде најдоцна до 19 часот. Ако прашате некој експерт, веројатно ќе се согласи дека е добро вечерата да биде порано, а исто така и дека „најтешкиот“ оброк во денот треба да биде појадокот, потоа малку полесен ручек, а за вечера секако да се јаде најлеснот оброк.

Повеќето од нас го прават токму спротивното, а бројни студии предупредуваат дека токму на тој начин му штетиме на нашето здравје. Разбирливо е дека денес е тешко да се организира секој оброк, но ако имаме на ум како оваа навика ќе влијае на нашето здравје, можеме да ги промениме нашите навики. Како ќе ви користи вечерата пред 19 часот? Еве го одговорот.

Губење на тежина

Ако сте на патување за слабеење за да го заштитите вашето здравје, првиот чекор што мора да го направите е да одржувате здрава тежина. Поради густиот распоред, често посегнуваме по нездрава храна, а ако последниот оброк го јадеме пред 19 часот, ќе направи голема разлика кога станува збор за слабеење. Откако оваа навика ќе стане рутина, лесно ќе ја следите и на тој начин ќе помогнете вашиот метаболизам да работи побрзо . Силниот метаболизам исто така ќе ви помогне да ја одржувате исхраната.

Квалитетно спиење

Ако вечерате неколку часа пред спиење, сонот сигурно ќе ви биде поквалитетен. Тоа значи дека дигестивниот систем ќе ја заврши својата работа пред да заспиете, па ќе има шанса и да се одмори во текот на ноќта. Покрај тоа, ќе ви биде полесно да се разбудите наутро и сигурно ќе ви биде полесно да ги завршите сите задачи пред вас.

Подобар апетит

Откако ќе се посветите на оваа рутина, едно е сигурно, ќе ви биде тешко да го прескокнете појадокот кој се смета за најважен оброк во денот, а тоа го потврдуваат и бројни студии. Ќе создадете навика која ќе ви помогне да следите план за здрава исхрана.

Заштита на здравјето на срцето

Иако има бројни придобивки од раната вечера, една од клучните е превенцијата од болести на кардиоваскуларниот систем. Кога спиеме, крвниот притисок ќе ни се намали за околу 10 проценти, а кога ќе се разбудиме се зголемува. Ако вечерате непосредно пред спиење, ќе го нарушите целиот циклус и на тој начин ќе ги зголемите шансите за појава на проблеми.

Превенција од дијабетес

Бидејќи дијабетесот тип 2 е во пораст во светот, со сите познати превентивни мерки, една работа не треба да се игнорира, а тоа е вечерата најмалку 2,5 часа пред спиење. Ако му дозволите на телото неколку часа да ја заврши својата работа по вечерата, се јавува подобра контрола на инсулинот. Не е само дијабетес, туку доцна вечера ќе ги зголеми шансите за развој на рак за дури 15 проценти.

Идеална храна за вечера се лесните протеини и салатите. Значи, масна риба како скуша, лосос и туна, пилешко/мисирка на скара, варени јајца (само белката) – сето тоа мора да се јаде со сезонска салата. Колку што прескокнувањето на појадокот е пресудно за појавата на бројни метаболички нарушувања, толку акцентот на вечерата е одлучувачки за успехот на многу диети.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....