МАГАЗИН

Пет вообичаени грешки кои ги прават жените, а го забавуваат нивниот метаболизам

За жал, зголемувањето на телесната тежина е природен дел од процесот на стареење благодарение на нашите хормони, промени во животниот стил, намалена чиста мускулна маса и побавен метаболизам. Ова се некои вообичаени грешки што ги прават жените кои го забавуваат нивниот метаболизам, откриваат The Nutrition Twins, Tammy Lakatos Shames и Lyssie Lakatos.

  1. Префрлување на веганство

Иако исхраната базирана на растително потекло нуди различни здравствени придобивки, ако целосно ги исфрлите животинските протеини без да најдете други соодветни извори на протеини за да ги замените, нема да добивате доволно протеини за да го зајакнете метаболизмот. Покрај тоа, расте желбата за дополнителни калории од житариците, тестенините и другите житарки.

,, Истражувањата постојано покажуваат дека ако ја направите оваа грешка, исклучувајќи ги протеините и изберете диета богата со јаглехидрати наместо добра мешавина на протеини и јаглехидрати, ќе го забавите метаболизмот”, според The ​​Nutrition Twins.

  1. Давање приоритет на истегнување и јога

Ајде да разбереме една работа: јогата и истегнувањето играат клучна улога во одржувањето на вашите екстремитети, зглобови и мускули еластични и младешки. Но, ако им давате приоритет на овие форми на физичка активност пред тренинг за сила, The Nutrition Twins предупредуваат дека пропуштате голем дел од сложувалката за промена на метаболизмот/губење тежина.

,, По 30-тата година, жените губат до 8% од чистото мускулно ткиво по деценија (и обично го заменуваат со маснотии!) ако тренингот за сила не го спречи тоа. Чистата мускулна маса согорува повеќе калории отколку маснотии, дури и кога спиеме, а од ден на ден, ова навистина прави разлика”, предупредуваат тие.

  1. Салатите како главен оброк

Пополнувањето со свежо овошје и лиснат зелен зеленчук е одлична работа што можете да ја направите за да го подобрите целокупното здравје. Но, ако јадете салати за вашите главни оброци без додадени протеини како сирење, јајца или лажица грав, правите голема грешка.

,, Потребни ви се протеини за одржување на чистото мускулно ткиво, а чистото мускулно ткиво го забрзува метаболизмот”, велат од The ​​Nutrition Twins, додавајќи дека повеќето жени добиваат околу 20 грама протеини по оброк.

  1. Прелистување на социјалните мрежи пред спиење

Дали знаевте дека исклучувањето на уредите со сино светло пред спиење може да го подобри вашиот сон и да ви помогне да избегнете зголемување на телесната тежина? Една студија покажа дека постојаното ограничување на спиењето во комбинација со нарушување на деноноќниот ритам го забавува метаболизмот во мирување за 8%.

,, Не само што останувате будни до доцна и трошите драгоцено време за спиење, туку оваа навика негативно влијае на квалитетот на сонот со тоа што го попречува производството на мелатонин и го нарушува вашиот деноноќен ритам”, велат од The ​​Nutrition Twins.

  1. По „детокс“ чистење со сок

Ако се надевате дека ќе го забрзате слабеењето со „детоксикација“ на сокот, размислете повторно, предупредуваат The Nutrition Twins. Многу од овие средства за чистење не нудат доволно протеини за да ја помогнат вашата мускулна маса и се ниски во калории. Ова значи дека ќе почнете да го користите мускулното ткиво за енергија.

,, Вашето тело ќе ја намали количината на калории што ги троши како заштитен механизам за да спречи гладување, па вашиот метаболизам ќе почне да се забавува. Ова забавување на метаболизмот е многу слично на она што се случува кога диетата е под 1.200 калории за подолг временски период”, додаваат The Nutrition Twins.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како...

МАГАЗИН

„Гугл“ почнува со бришење неактивни мејл-адреси и профили

„Гугл“ во декември ќе почне со бришење милиони профили на услугите „Г-мејл“,...

МАГАЗИН

Намирници што не треба да се подгреваат во микробранова печка

Микробрановата печка е корисен уред за брзо подгревање храна, а може да...

МАГАЗИН

Недостигот на витамин Б12 може да предизвика и когнитивни проблеми

Веројатно една од најважните хранливи материи за човековото тело е витаминот Б12,...