КУЛТУРА

Од утре делата на Трајче Чатмов на изложба во ,,Бифе Тафталиџе”

Утре со почеток во 20 часот ќе се одржи изложба на уметникот Трајче Чатмов во ,,Бифе Тафталиџе”.
Иако Чатмов позади себе има безброј изложби во својата плодна, 25 годишна кариера, сепак ова е прва изложба од ваков вид. На неа ќе бидат изложени 40 до 50 дела… слики, цртежи и скици нацртани на хартија во комбинирана техника, а како што вели уметникот истите се работени во последнава година.

– Јас и Шоте ќе ја отвориме оваа мала (по формат), скромна (лажно скромна), но уверувам интересна изложба на мои слики, скици и цртежи, а ако не ви се допадне поставката….тогаш журката ќе ве расположи, истакна Чатмов.

Чатмов во својата долгогодишна кариера има учествувано во неколку групни изложби низ цела Македонија, како и надвор од границите на нашата земја, како дел од проектот „Мостови”, во Германија, Полска, Словенија, Србија, Јапонија, Бугарија и други.
Во својата богата кариера како сликар се има занимавано и со фотографија, анимирани филмови и документарни филмови, за што има добиено и неколку награди во доцните 90ти години од минатиот век.
Чатмов има дипломирано и магистрирано на Факултетот за ликовни уметности во Скопје.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

„Љубив во топка“- најновата книга на Ана Јовковска

„Љубов во топка“ е најновата книга на пистаелката Ана Јовковска која беше...

КУЛТУРА

ГЕРАСИМОВСКИ: Романот на Ксенија Николова „Зад маските” е уште една успешна приказна на општината

“Романот на Ксенија Николова „Зад маските” е уште една успешна приказна на...

КУЛТУРА

„Поетска епизода #10“ посветена на 100 години надреализам во Буква

Во кафе-книжарницата „Буква“ вечер во 20 часот ќе се одржи десеттата „Поетска...

КУЛТУРА

Концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонска музика“ во НОБ

Со почеток во 20 часот во Националната опера и балет (НОБ), ќе...