МАГАЗИН

Овие три промени дефинитивно треба да ги направите пред летото

Подготвувањето за лето не мора да значи слабеење или одење во теретана. Фокусирајте се на создавање здрави навики кои ќе ви го зголемат нивото на енергија за да можете да уживате во пливање, планинарење, возење велосипед и други активности.

Останете хидрирани, јадете храна богата со протеин, јаглени хидрати богати со растителни влакна и масти здрави за срцето за да обезбедите постојана енергија, советува Тереза ​​Џентил, од Академијата за исхрана и диететика, и ги охрабрува луѓето да заземат холистички пристап кон исхраната. Ова се нејзините совети за правилен пристап кон исхраната.

  1. Сезонска исхрана

Секоја сезона има свои нутритивни предности. Сезонското јадење има многу придобивки за вашето здравје и може да биде одличен начин да останете во склад со вашето тело како што се менуваат годишните времиња и вашите потреби. За да се подготвите за летните месеци, Џентил предлага да почнете да избегнувате црвено месо и маснотии бидејќи тие го одложуваат празнењето на желудникот и им треба подолго време за варење. Исто така, солената храна треба да се ограничи бидејќи може да извлече вода од клетките откако ќе влезе во дигестивниот тракт и крвотокот. Ова може да ги зголеми потребите за вода во текот на денот кога можеби веќе се потите и губите повеќе вода и електролити отколку во постудените месеци.

Во лето има многу хидратантни и освежителни овошја и зеленчуци. Уживајте во праските, кајсиите, црешите, сливите, дињите и зеленчукот како рукола, пиперките, тиквичките и пченката, кои се во сезона на созревање, вели Џентил.

  1. Резервирајте здрави летни закуски

Идеално е да се јаде нешто со малку протеини и сложени јаглехидрати. Примамливо е да посегнете по сладолед, но има поздрави вкусни опции.

„Сакам да ставам грчки јогурт во замрзнувач со јаткасти плодови или овошје, сочна лубеница или замрзнато грозје и боровинки или домашен сладолед од чоколадо и путер од кикирики“, предлага Џентил.

  1. Останете хидрирани

За време на потоплите месеци, кога повеќе уживаме во активностите на отворено, важно е да останеме хидрирани, па не заборавајте на водата и електролитите за дополнителна хидратација. Пијалоците со електролити можат да бидат ефикасен начин за замена на изгубените течности и минерали, но изберете ги оние што не содржат вештачки засладувачи, многу шеќер и вештачки бои. Ако губите многу течности или се потите, важно е да ги надополнувате електролитите и минералите покрај обичната вода, вели Џентил. Исто така, не заборавајте за вкусните сезонски овошја, бидејќи многу од нив содржат дури 80 до 90% вода заедно со витамини и минерали.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...