МАГАЗИН

НАУЧЕТЕ КАКО ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ: Овие утрински навики прават да изгледате многу постаро

Дури и мала промена во вашата утринска рутина ќе направи да изгледате посвежо, помладо и поодморено.

Стареењето е природен процес и не очекува сите, без разлика колку молчиме за тоа. Појавата на седа коса може да се реши на фризер, но брчките не можат да се спречат. Ниту ботоксот е семоќен, бидејќи ви оддава кожата на рацете и вратот. Иако, ако се грижите за кожата на лицето, можете да ја намалите видливоста на брчките дури и без третмани. Избегнувајте ги овие седум навики за да не изгледате постари отколку што сте.

1. Премногу производи на лицето

Тешко е да оддолеете на рекламите кои не бомбардираат од сите страни, но не мора да пробате сè. И особено не одеднаш. Со текот на годините, кожата го намалува производството на маснотии, а сите неправилности на лицето потоа стануваат повидливи. За да не се забрза процесот на стареење, се препорачува темелно да го измиете лицето пред спиење, а како утринска рутина, доволно е миење со ладна вода. Ладната вода, за разлика од топлата, го намалува отокот и и го враќа сјајот на кожата.

2. Непримена на заштитен серум

Покрај лошите ефекти на УВ зраците, на нашата кожа негативно влијаат и другите загадувачи од воздухот, а најекспонирано е лицето. Затоа експертите препорачуваат да се нанесува серум со антиоксиданси пред прајмерот, а најкорисни се серумите со витамини Ц и Е, ферулинска киселина, зелен чај или ликопен.

3. Недоволна вода

Не заборавајте да пиете вода наутро, особено ако редовно пиете кафе. Недоволната хидратација ќе ја направи кожата сува, а со тоа и знаците на старост ќе станат повидливи.

4. Избегнување вежбање

Вежбањето ја стимулира микроциркулацијата на лицето и ја навлажнува кожата, со цел да се избегне бледиот изглед на кожата. На крајот на краиштата, вежбањето исто така го забавува клеточното стареење на кожата.

5. Претерување со пудра

Дебелиот слој пудра ќе направи да изгледате постаро бидејќи ќе потоне во порите и фините линии и ќе ги направи да се истакнат. Нанесете помалку пудра со влажен сунѓер за да избегнете сувост и нанесете го производот порамномерно.

6. Занемарување на пределот околу очите

Употребата на крем за очи наутро и навечер е задолжителна бидејќи кожата околу очите е најтенка и најчувствителна. Тука се создаваат првите брчки.

7. Заштита од сонце

Користењето крема за лице со заштитен фактор 30 или повеќе е можеби најважното. Направете го тоа дел од вашата секојдневна рутина и никогаш не го прескокнувајте. Без разлика во кое време од годината е и дали надвор е облачно. УВ зраците и тогаш лошо делуваат на кожата.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...

МАГАЗИН

„Зборливите“ деца се склони повеќе да го слушаат говорот на возрасните

Во развојот на детето, првите четири години од животот се клучни за...

МАГАЗИН

Излегуваат банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс

Банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс Трети ќе бидат пуштени во...

МАГАЗИН

Движењето „child-free“ и неговите заложби

Марсела Муњоз, малостопанственичка од Канзас (САД), која на својот интернет-простор се потпишува...