АКТУЕЛНО

Кај нема автобуси, па и остануваат дефект

Автобус на ЈСП „Скопје“ денеска остана дефект на булеварот Партизански одреди кај Градежен факултет. Патниците кои се возеа во него беа симнати од автобусот и возачот им рече да фатат друг бидејќи возилото е расипано и чека да биде сервисирано и однесено во гаража.

„Кај нема автобуси, фали уште да се расипуваат. Сега додека дојде друг ќе се изначекаме“, коментираа патници кои се симнуваа од возилото.

Пола година јавниот превоз во Скопје е во колапс. Откако приватниците престанаа да возат оти градоначалничката Данела Арсовска престана да им плаќа и им должеше 1,5 милиони евра, на улиците нема доволно автобуси. ЈСП „Скопје“ нема капацитет да ги покрие линиите на кои сообраќаа приватниците, па патниците со саати чекаат автобус.

Арсовска најави дека оваа недела ќе се вратат приватниците на улиците, но автобуси уште нема.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Со индекс на загаденост 161, воздухот во Скопје е оценет како „нездрав“

Во главниот град  се измерени 161 микрограми на кубен метар ПМ 2,5...

АКТУЕЛНО

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Домаќинствата почнувајќи од денеска во периодот од 13 до 15 часот повторно...

АКТУЕЛНО

По 60 години се испитуваат магистралните цевководи за Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска, како што стои во соопштението, ја промовирала изработката на...

АКТУЕЛНО

Традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол

Влезете во светот на чудата во Скопје Сити Мол овој декември. Во 18:30...