ИНФО

ЈП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА: Активности за расчистување и санација на улични дефекти

Во текот на денешниот ден, ЈП Водовод и канализација започна со расчистување и санација на улични дефекти на повеќе локации во градот. Во списокот за поправки се улиците Ристо Шишков – поради дефект на приклучна цевка, како и улицата 50 со улицата 18 во населба Радишани поради уличен дефект.
Активностите опфаќаат расчистување на шахтите, отпушување на атмосферски канализации и чистење на сливниците, како и фекалните шахти на следните локации:
 • село Долно Лисиче – чистење фекална канализација,
 • ул. Шарпланинска – отпушување со цистерна притисок
 • ул. Лепенечка – рачно чистење
 • ул. 54-рачно – чистење
 • кеј 13-ти Ноември – рачно чистење и отпушување со цистерна притисок
 • ул. Рузвелтова- отпушување со цистерна притисок
 • ул. Никола Парапунов – рачно чистење сливници
 • ул. Никола Русински – отпушување со цистерна притисок
 • Припор крак 24-чистење со приколка притисок
 • ул. Женевска- отпушување со цистерна притисок
 • ул. Козле- отпушување рачно и со цистерна притисок
 • бул. Илинден – чистење јама со вакум цистерна
 • ул. Манапо-површинско чистење сливници и  контрола на шахти на:
 • бул. М.Т.Гологанов
 • ул.Перо Наков – рачно чистење.
Извршена е дератизација во реон Чаир, реон Аеродром и Лисиче по школи и градинки.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на ООУ Наум Охридски

– Општина Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на...

ИНФО

Утре протестен марш на Здружение на Украинците во Македонија

Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со...

ИНФО

Викендов зголемена облачност, засилен ветер и слаб дожд

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд...

ИНФО

Скопско кафуле сите пари од еспресото ќе ги донира за Леонид

Кафуле во Скопје денес нема да го наплаќа кафето, односно сите пари...