ИНФО

Ѓорче со стратегија за животната средина

Денес се одржа првиот јавен консултативен настан за почетокот во изработката на ЛЕАП- Локален Еколошки Акциски План на Општина Ѓорче Петров. Целта на оваа соработка е повеќегодишна стратегија и политики за заштита и унапредување на животната средина и природата – соработка меѓу партенрите од Општина Ново Брдо – Косово во Центарот за култура во Општина Ѓорче Петров. Процесот на изработката ќе трае неколку месеци.

„При изработката на ЛЕАП документот ќе биде вршена и детална анализа на заедницата, а ќе се изврши анализа на проблемите во петте медиуми во животната средина (воздух, вода, отпад, почва и искористеност на земјиштето и природа)“, велат од општината.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Денес бесплатно паркирање на паркинзите на ПОЦ и на зонските на ЈП „Градски паркинг“

Паркирањето во зоните А, Б, Ц и Д, со кои стопанисува ЈП...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер,...

ИНФО

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

– Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор....

ИНФО

Оваа недела искачување на Крстовар на Водно и работилница за млади

Младинската секција на планинарскиот клуб „Убава“ заедно со Младинска комисија при Федерацијата...