МАГАЗИН

МОЖЕ ЛИ ДА ГО ЗАМЕНАТ ВЕЖБАЊЕТО: Колку всушност калории согоруваме при интимни односи?

Дури и ако не сте задоволни со потрошувачката на калории, редовниот секс влијае на доброто здравје на срцето, помалку стрес и подобар сон.

Колку калории всушност согорувате со секс и дали тој може да го замени вежбањето?

Кога размислувате за зголемување на физичката активност, веројатно прво помислувате на спортски активности како трчање, кревање тегови или пливање. Но, што е со сексот? Постојат низа причини зошто вреди да се инвестира во интимните моменти со партнерот, но доколку мислите дека сексот е значајна форма на вежбање, ќе се разочарате. Сепак, потрошувачката на калории во сексот не е на толку високо ниво како што мислат многумина.

Што велат студиите ?

Неколку студии објавени во изминатите неколку години го анализираа сексот и потрошувачката на калории. Една од нив, на Универзитетот Квебек во Монтреал,  проучувал 21 хетеросексуален пар во раните 20-ти. Со помош на тракер за активност, истражувачите ја следеле потрошувачката на енергија за време на вежбање и сексуална активност. По сексуалната активност, било оценета и согледана потрошувачката на енергија и перцепцијата на напор, замор и задоволство. Сите учесници завршиле 30-минутна сесија на вежбање за издржливост со умерен интензитет за да го споредат трошењето на калории.

Резултатите покажале дека мажите согоруваат во просек 101 калорија (4,2 калории во минута) за време на 24-минутната сесија. Жените согорувале 69 калории (3,1 калории во минута). За време на 30-минутната сесија на лента за трчање со умерен интензитет, мажите согорувале 276 калории, а жените 213 калорииИсто така, било забележано дека воочената потрошувачка на енергија за време на сексуалната активност е слична кај мажите и жените во споредба со измерената потрошувачка на енергија. Овие резултати покажуваат дека сексот не согорува толку многу калории како вежбањето со умерен интензитет, но бројот на потрошени калории е сепак значителен.

Друга студија објавена покажала дека за време на сесијата на стимулација и оргазам, нивото на потрошувачка било слично на она што се постигнува со умерено одење. Според студијата, просечниот чин на сексуална активност трае само околу шест минути . Тоа значи дека маж во раните до средината на 30-тите може да согори приближно 21 калорија за време на сексуалниот однос.

Како да согорите повеќе калории за време на сексот?

Според истражувањето, „просечната“ сексуална активност очигледно нема да влијае многу на вашата потрошувачка на калории. Но, што можете да направите за да ги зголемите придобивките од вашиот сексуален живот?

  • Ако сакате да согорите повеќе калории, зголемете го времето на вашата сексуална активност.
  • Погрижете се да биде топло. Колку е потопло, толку повеќе ќе се потите и ќе согорите повеќе калории.
  • Експериментирајте и пробајте различни позиции.
  • Истражете ги и апликациите што служат како вид на калкулатор. Во нив можете да го внесете вашиот, полот и тежината на вашиот партнер, заедно со позициите што сте ги зазеле и како резултат ќе ја добиете потрошувачката на калории.

Освен што согорува калории, сексот има и многу други придобивки кои го подобруваат вашето здравје, како:

Здраво срце
Според една студија во American Journal of Cardiology, мажите кои имале секс најмалку два пати неделно имале помали шанси да развијат срцеви заболувања во споредба со мажите кои имале секс само еднаш месечно.

Олеснување на стресот и подобар сон
По оргазмот се ослободуваат хормони наречени окситоцин и пролактин. И окситоцинот и пролактинот се силно поврзани со ситоста, релаксација и поспаност.

Посилни мускули на карлицата
Мускулите на карличното дно ги поддржуваат мочниот меур, цревата и матката. Кога тие се собираат, овие органи се креваат, а отворите на вагината, анусот и уретрата се стеснуваат. Зајакнувањето на овие мускули ја поддржува контролата на телесните функции како што е мокрењето. Може да ја зголеми и способноста за постигнување пријатни чувства за време на сексот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....

МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива....

МАГАЗИН

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност...