СКОПСКИ ВЕСТИ

РАНИ СИМПТОМИ НА ЛЕУКЕМИЈА: Не двоумете се да посетите лекар ако ги забележите овие симптоми

Симптомите лесно може да се припишат на вообичаени причини како што се секојдневниот стрес или замор. Но доколку не престанат, не ги игнорирајте.

Малигните заболувања генерално имаат висока смртност бидејќи обично се откриваат предоцна. Луѓето често ги припишуваат своите симптоми на некои секојдневни работи како стрес, замор, настинка… За жал, тоа е случај и со леукемијата. Вообичаените симптоми како што се модринки или ноќно потење честопати поминуваат под радар, па дијагнозата доаѓа кога е веќе во напредна фаза.

Кои се симптомите на леукемија?

Ако обрнете внимание на оние симптоми кои траат премногу долго или воопшто не треба да бидат присутни, можете да ги зголемите шансите за преживување ако се покаже дека навистина се работи за леукемија. Симптомите варираат во зависност од видот на леукемијата и се различни кај возрасни и деца.

Овие вообичаени симптоми се наведени на страниците на Фондацијата Ана Рукавина:

 • треска, температура или треперење;
 • слабост и импотенција;
 • чести инфекции;
 • губење на апетит и тежина;
 • спонтано појавување на мали црвени точки на телото со големина на глава (петехии);
 • спонтана појава на модринки по телото;
 • бледило на кожата и мукозните мембрани;
 • брз замор за време на напор;
 • безболно зголемување на лимфните јазли;
 • зголемување на слезината и/или црниот дроб;
 • ноќно потење;
 • болки во коските;

Симптоми на кои треба веднаш да реагирате:

 1. Доколку приметите дека лесно ви се појавуваат модринки

Леукемијата е рак на крвта кој потекнува од ‘рбетниот мозок, каде што се произведуваат црвени и бели крвни зрнца и тромбоцити. Заболените од леукемија имаат премногу бели крвни зрнца, кои вообичаено играат силна улога во имунитетот, но за време на оваа болест тие претерано растат и не ја исполнуваат својата улога. Необјаснетите модринки, без претходна повреда, се еден од многуте симптоми на леукемија. Тие се резултат на низок број на тромбоцити или проблеми со коагулацијата на крвта. Модринките се јавуваат спонтано и можат да бидат насекаде по телото, но обично се појавуваат на рацете и нозете.

 1. Постојано сте болни

Ако имате мала инфекција која нема да исчезне и покрај сè што ви препишал лекарот, време е да направите комплетна крвна слика која може да покаже абнормалности во нивото на белите крвни зрнца, хемоглобинот и тромбоцитите. Вредностите кои значително отстапуваат од нормалното доведуваат до ослабен имунолошки систем, што може да ги објасни честите инфекции и чувството дека секогаш сте на работ да заболите од грип.

 1. Постојано сте уморни и слаби

Ова се веројатно најчестите симптоми на леукемија, а се предизвикани од анемија (намален волумен на црвените крвни зрнца). Овие симптоми се влошуваат со текот на времето како што болеста напредува. Во одредени форми на леукемија, големиот број бели крвни зрнца може да ја направи крвта погуста, што значи дека протокот низ малите крвни садови до мозокот е забавен, што може да предизвика замор.

 1. Отечени лимфни јазли

Ако забележите безболно отекување на лимфните јазли во пределот на вратот, пазувите или препоните, тоа не мора веднаш да биде знак за загриженост. Меѓутоа, ако јазлите останат зголемени или продолжуваат да растат, тоа може да биде симптом на леукемија или лимфом. Бидејќи леукемијата ги погодува и лимфните јазли кои помагаат да се филтрира крвта, ако крвта е зафатена од клетките на ракот, клетките може да се акумулираат во јазлите и да растат.

 1. Ладни сте и бледи

Недостатокот на црвени крвни зрнца може да доведе и до анемија, која може да предизвика бледа кожа, отежнато дишење и постојано чувство на студ.

 1. Ве болат коските

Болката во коските слична на онаа што ја чувствувате кога имате грип е релативно ретка, но затоа е јасен знак дека боледувате од леукемија. Заболените клетки потекнуваат од коскената срцевина, па ако почувствувате блага или силна болка во коските, најдобро е веднаш да побарате лекарска помош.

 1. Тешкотии со дишењето

Како што се зголемуваат слабоста и заморот, се зголемуваат и другите симптоми – еден од нив е отежнато дишење како резултат на анемија или, во многу поретки случаи, малигни израстоци во градите. Се појавуваат потешкотии со дишењето, лицето лесно останува без здив, па дури и обидот да се шета низ станот може да предизвика проблем

 1. Ноќно потење

Ноќното потење често е резултат на инфекција која може да биде поврзана со леукемија. Ако често се будите влажни на чаршафи натопени со пот, посетете го вашиот лекар.

 1. Невообичаен осип

Кожата често може да открие дека се работи за болест бидејќи симптомите се позабележителни. Дамките кои можеби нема да ги забележите поради нивната големина, безболност и затоа што најчесто се наоѓаат во пределот на глуждовите, укажуваат на низок број на тромбоцити и се еден од симптомите на леукемија. Најчесто се појавуваат околу глуждовите бидејќи во текот на денот гравитацијата предизвикува таложење на телесни течности на дното на екстремитетите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СКОПСКИ ВЕСТИ

Утре ќе се одржи првиот „Dog Fest” во Скопје

Утре (18 мај) со почеток во 12 часот во „Hera Happy friendly...

СКОПСКИ ВЕСТИ

„Радикално Навивање“- Изведба за танцот како форма на протест

Локомотива ги кани гледачите да ја проследат  „РАДИКАЛНО НАВИВАЊЕ“, втората претстава во рамки...

СКОПСКИ ВЕСТИ

В сабота герила акција „Трчаме за чиста Матка“

Комисијата за животна средина при Федерацијата на планинарски спортови, оваа сабота, на...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Во Скопје се отвори прв Центар за поддршка и советување на мажи

ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување вчера во Скопје отвори...