АКТУЕЛНО

Првачињата од Аеродром од септември ќе имаат 6 месеци бесплатни часови по пливање

Првачињата од училиштата во општина Аеродроми и наредната година ќе добиваат бесплатни часови пливање. Во новата учебна година, сите првачиња и децата со попреченост ќе посетуваат пливање 6, наместо 4 месеци.

На овој начин како што велат од Општината, се овозможува најмладите континуирано да добиваат дополнителни спортско-рекреативни активности како дел од наставата, со што се допридонесува за нивниот правилен раст и развој.

„Во време на забрзана дигитализација и живот со социјални мрежи, една од најважните работи е да не заборавиме на поддршката на детскиот раст и развој, преку промоција на спортот, активниот и здрав начин на живеење. Убеден сум дека преку спортот можеме за момент да ги оттргнеме младите од модерниот начин на живот и да ги вратиме на патот на правилниот развој, игра и спортување.”, вели градоначалникот Тимчо Муцунски.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Две училишта и детска градинка од Карпош користат енергија од фотоволтаици

Денеска беше пуштен во употреба првиот фотоволтаичен систем за добивање на електрична...

АКТУЕЛНО

Скопје разубавено со над 2.000 садници

Со садење на над 2.000 садници, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска,...

АКТУЕЛНО

Ќе се градат градинки во Трубарево и Инџиково

Општина Гази Баба ја започна постапката за изградба на нови детски градинки...

АКТУЕЛНО

Утре времен сообраќај на улицата Орце Николов во Дебар Маало

Општина Центар информира дека во текот на утрешниот ден, сабота, 2 март,...