ИНФО

Со пикник во парк-шумата Гази Баба ќе се слави Денот на Европа

Европската куќа во Скопје, Денот на Европа ќе го одбележи во сабота од 12 до 17 часот со пикник во парк шумата „Гази Баба“.

Во рамките на одбележувањети се предвидени повеќе активности меѓу кои: многу музика со настап на познати музички групи и DK Double G,  изложба на ендемичните видови во земјата и во парк шумата „Гази Баба“, едукативни прошетки низ парк-шумата „Гази Баба“ во рамките на зеленото катче, потоа многу спорт,  Europe day-трката, игри без граници, фризби итн, детска работилница за глина, коропластичарска уметност –играчки и фигурини во античка Грција (со уметникот Атанасиос Кацарас од Грција), како и детска креативна работилница „Пикник“ (сликање на големо платно).

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

„Тегла+“ – зимница за бездомниците и за социјално загрозените семејства

Здружението „Љубезност“ оваа година ќе организира тридневен донаторски настан „Тегла +“, кој...

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...