СЦЕНА

ДЕНЕС ВО КАФЕ-КНИЖАРНИЦАТА БУКВА: Промоција на стихозбирката „Омарнина што омалаксува“ од Марија Велинова

Во кафе книжарницата „Буква“ во Скопје, денес со почеток во 20 часот, младата поетеса Марија Велинова ќе ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“.

Марија Велинова  родена во 2003 година во Штип, е студентка на Катедрата за општа и компаративна книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот Кирил и  Методиј во Скопје. Авторка е на стихозбирките „Разговорите што не можевме да ги имаме“ (2021) и „Омарнина што омалаксува“ (2023).

Таа во 2022 година ја претставуваше Македонија на Интернационалната филозофска олимпијада во Лисабон. Нејзини есеи се објавени во списанијата „Средношколски размислувања 4“, „Филозофска трибина“, како и на платформата „Култура Бета“.

Нејзини есеи се објавени во списанијата „Средношколски размислувања 4“, „Филозофска трибина“, како и на платформата „Култура Бета“. Учествувала на „Скопскиот поетски фестивал“, како и на повеќе поетски читања, меѓу кои: „Отскочна даска“, „Поетска епизода“ и „Добри гости“ а нејзини песни се препеани и на српски јазик.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

СЦЕНА

„Тоска“ од Пучини вечерва на „Мајски оперски вечери“

Операта „Тоска“ од Џакомо Пучини, во режија на Огњан Драганов од Бугарија,...

СЦЕНА

„Херојското доба на Хистрите“ – нова изложба во Археолошкиот музеј

Изложбата „Херојското доба на Хистрите“ денеска во 14 часот ќе биде отворена...

СЦЕНА

Отворен повик за присуство на работилница за креативен документарен филм

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ објави повик за шестата генерација „Докуникулци“...

СЦЕНА

Камерната опера „Свадба“ од Ана Соколовиќ на МОВ на 28 мај

Во рамките на престижниот фестивал 52. „Мајски оперски вечери“ на 28 мај...