ИНФО

Свечена академија по повод Меѓународната недела на сестринството

По повод ‘Меѓународната недела на сестринството’, Унијата на здруженија, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“ предводена од Здружението на медицински сестри, денеска организира Свечена академија.

Унијата на здруженија ја сочинуваат над 6 000 членови, а настанот се одржува шеста година по ред. Традиционално, ќе бидат доделени признанија за најхумани медицински сестри избрани од институциите во кои работат.

На Свечената академија ќе се обрати Злате Мехмедовиќ, координатор на Надзорниот одбор за реформи во примарната здравствената грижа како и координатор за процесот на дигитализација во здравството при министерството за здравство и национален фокал поинт за примарна здравствена заштита на СЗО.

Промовирана ќе биде и книгата „Неповторлиовиот противник“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Петок е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за...

ИНФО

159 санкции за непрописно вградени фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска...

ИНФО

Промоција на првите броеви на меѓународното научно списание „Балкански хип-хоп студии“

Во Домот на културата „Кочо Рацин“ вечер ќе бидат промовирани првите два...

ИНФО

Издадени 23 одобренија за градба, од јуни заклучно со ноември

Општина Центар минатата година започна со објавување на полугодишни извештаи за издадените...