ИНФО

МВР апелира да се почитуваат сообраќајните ограничувања

Сooбраќајната полиција вчера во главниот град изрече 189 казни за сообраќајни прекршоци. Меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 52 санкција, 11 мерки за возење без возачка дозвола, 20 санкции за прекршоци што ги прават пешаците.

Исто така изречени се пет мерки за користење мобилен телефон при возење, осум санкции за непрописно престројување, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

Од МВР апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи и ги известуваат сите учесници во сообраќајот дека продолжуваат со секојдневните контроли на улиците и патиштата.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Водата за пиење во Скопје е безбедна и микробиолошки исправна

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните...

ИНФО

164 шофери заработија казни од полицијата, најмногу за брзо возење

Скопската полиција во текот на вчерашниот ден казни 164 возачи. Од нив...

ИНФО

ДНЕВНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Времето денес ќе биде променливо облачно и релативно топло, претежно во западните...

ИНФО

Во Скопје изречени 161 мерка за прекршоци во сообраќајот

На територија на Град Скопје, Секторот за внатрешни работи во текот на...