МАГАЗИН

Што се случува ако нанесете производи за нега на лице по погрешен редослед?

На социјалните мрежи се појави нов хит кој објаснува дека е тренд производите за нега на лицето да се нанесуваат во обратен редослед, па наведуваат дека доколку сакате кожата да ви биде сјајна, веднаш по миењето нанесете крема за лице. Еве што велат дерматолозите за тоа. 

Со безброј совети како да се грижите за кожата на лицето, тешко е да се разликува кои совети се потврдени од експерти. Токму тие кажуваат колку е важно правилно да се применуваат производи бидејќи може да се соочите со многу непријатни последици, од реакции на хемикалии до појава на мозолчиња.

На социјалните мрежи се појави нов хит кој објаснува дека е тренд производите за нега на лицето да се нанесуваат во обратен редослед, па наведуваат дека доколку сакате кожата да ви биде сјајна, веднаш по миењето нанесете крема за лице. Еве што велат дерматолозите за тоа.

Што значи обратна примена на производот?

Трикот е да ја нанесете хранливата крема веднаш откако ќе го исчистите лицето, а тонерот е последен, со тврдење дека доколку на ваквата нега и посветите 15 минути, вашата кожа ќе биде сјајна и убава.

Зошто е важно по кој редослед ги нанесуваме производите за нега на кожа?

Редоследот е важен бидејќи кажува кога се нанесува на лицето, тоа на крајот ќе влијае на изгледот на кожата откако ќе ја завршите вашата дневна рутина за нега, објасни козметичарот и хемичар Шутинг Ху. Тоа би значело дека доколку ги нанесете производите по погрешен редослед, би можеле да создадете бариера на кожата и да спречите важни состојки да навлезат во неа.

Како да се применуваат козметички производи во правилен редослед?

„Тоа не е само еден пристап, туку важно е да ја заштитите кожата наутро со фактор и витамин Ц, а навечер можете да користите состојки како ретинол за да ја поправите штетата направена во текот на денот. Всушност, производите треба да се користат според големината на молекулата на содржината, од најмалата до најголемата, што значи дека прво мора да одат производи како серум и тонер, а потоа потешки формули како креми или маски“, советува др. Денди Енгелман, дерматолог.

Првиот чекор е да се исчистите лицето за да се ослободи од сите нечистотии и остатоци од производи што ги нанесувавме на лицето во текот на денот или нечистотија што се наталожи во текот на ноќта. Кожата што не е чиста ќе ги апсорбира производите многу помалку.

Еве како треба да изгледа идеалната нега според дерматологот Рина Алав.

Утринска нега: 

 • чистење
 • тонер
 • серум
 • крем
 • крем за очи
 • SPF

Вечерна нега на лице: 

 • чистење
 • тонер
 • пилинг (2 пати неделно)
 • серум
 • крем
 • крем за очи

Ако одлучите да го испробате трендот на нанесување на производот во обратна насока, експертите забележуваат дека ништо нема да се случи освен што накратко ќе уживате во сјајот на вашата кожа. Според дерматолозите, нанесувањето на тонер на врвот на кремот нема да направи ништо спектакуларно бидејќи водата во тонерот ќе остане на кожата. Поради ова, таа може да изгледа посветла некое време, но ефектот е краткотраен.

Дали има негативни ефекти ако препаратите ги применуваме по погрешен редослед?

Бидејќи формулите со мали молекули, како што е серумот, ќе имаат потешкотии да навлезат во кожата ако се нанесе после крема, придобивките од негата се губат. Ќе се поттикне и дополнително сушење на кожата бидејќи кремата ќе создаде бариера и ќе спречи апсорпција на други производи.
Д-р. Алав додава: „Ако тонерот што го користите содржи и киселини, постои можност производот што сте го нанеле порано да се распадне побрзо и на тој начин да дозволи себум да се акумулира во порите, како и мртвите клетки на кожата и бактериите, што пак може да доведуваат до избивање мозолчиња“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Спијте подобро: Што да јадете за подобар сон?

Спиењето е природен, релаксирачки процес во кој се намалуваат функциите на некои...

МАГАЗИН

Како да создадете здрави животни навики

„Треба само да создадете здрави животни навики“, е реченицата која сите ја...

МАГАЗИН

Апликацијата „Сигнал“ ја зајакнува приватноста

Американската компанија „Сигнал“, позната по истоимената програма за дигитална комуникација, воведува дополнителни...

МАГАЗИН

Зошто е добро да вдомите постаро куче

Вдомувањето на повозрасно куче е сочувствителна и наградувачка одлука која нуди бројни...