ГАСТРО

Скопската траторија Matto Napoletano се најде на 25. место на листата за европски најпопуларен пица бар

Матто Наполетано популарен ресторан лоциран во Македонскиот главен град Скопје е препознаен како една од најдобрите 50 пицерии во Европа за 2023 година.

Овојпат рангирана на феноменалното 25-то место во Европа, Матто Наполетано е најголемото изненадување на годинашново рангирање и е единствената Македонска пицерија што се најде на листата. Ресторанот веќе две последователни години обезбедува место помеѓу европската елита, откако претходно беше рангиран на 41 место во 2022 година.

Оваа пофалба доаѓа од 50 Top Pizza, најпрестижниот пица водичи во светот, (кој се смета за еден вид Мишелин водич меѓу пицериите) и кој на 3ти мај го одржаа рангирањето на најдобрите за 2023 во Барселона.

Ригорозните инспектори за квалитет на водичот ги посетуваат пицериите и го донесуваат својот конечен суд со набљудување на пицеријата како збир на елементи кои формираат целина. Тие ја анализираат услугата, квалитетот на менито за пијалоци, односно изборот на вино, пиво или коктели, естетиката на ентериерот и надворешноста, како и чистотата и уредноста на целиот локал. Се разбира, тие се фокусираат особено на квалитетот на состојките што ги користат во пицеријата, како и на мајсторството во правењето на тестото и, во крајна линија, на вкусот.

Оваа година, инспекторите на ова реномирано здружение, го опишаа Скопскиот Матто Наполетано како исклучително елегантен и префинет ресторан пица бар. Истакнаа дека ова место се естаблираше за кратко време благодарение на вниманието на деталите. Го пофалија амбиентот, професионалната услугат и понудата која е на инзворедно виско ниво како и богатото мени со пијалоци со вино, пиво и коктели.

Првото место на листата на најдобри пицерии во Европа го доби Сарторија Панатиери во Барселона. Бест во Копенхаген беше на второто место, а 50 Кало Лондон во Лондон го освои третото место.

Од пицериите во нашиот регион, подобар пласман од 2022 година има и белградската пицерија Мајстор и Маргарита, која го зазема 33-то место. Пицеријата „Пјетра“ од Белград го зазеде 39. место, „Попс пица“ од Љубљана на 40. место а Франкос Пица Бар од Загреб е на 43. место.

Атинската пицерија Одори е на 28. место и е прогласена за најдобра во Грција, на 37. место е Анималето Пица Бар од Букурешт, Романија а Бели Ди Мама од Будимпешта е на 26. место. Доколку патувате во регионот сметајте ги наведените места за навистина вредни препораки за пица.

Помеѓу наведените пласмани од регионот Македонскиот Матто Наполетано е најдобра рангирана пицерија и несомнено го носи со право епитетот Ѕвезда на Регионот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ГАСТРО

ЕУ им додели на турските маслинки „Милас“ ознака за заштитено потекло

Европската комисија им додели ознака за заштитено потекло на турските маслинки „Милас...

ГАСТРО

УЖИВАЊЕ ВО ХРАНАТА: Еден Французин дневно поминува 73 минути на маса за јадење

Французите се „прваци“ за најдолго уживање во храната, оброкот и трпезата. Веднаш...

ГАСТРО

Изработена гастрономска карта и гастрономски водич за традиционални специјалитети

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) изработи гастрономска карта и...

ГАСТРО

Освежителна салата со лубеница

Новиот летен хит – салата од лубеница, краставица, кромид и „фета“ сирење...