МАГАЗИН

Кога се чувствувате уморни, направете пауза!

Сите имаме денови кога се чувствуваме преоптоварени. Жонглираме со работата, личните обврски и понекогаш изгледа како да ни снемува воздух. Во тие моменти често го занемаруваме одморот, но одморот не е луксуз, туку неопходност за нашето ментално и физичко здравје.

Придобивки од правење паузи

Одморот може да го подобри фокусот и креативноста. Кога работиме без пауза, ние сме уморни и често може да доживееме недостаток на мотивација, исцрпеност, па дури и физички симптоми како главоболки. Од друга страна, правењето паузи може да ни помогне да ги наполниме батериите и да се вратиме на нашите задачи со целосен фокус.

Клучот е да се избере активност која може да ни помогне да се исклучиме од работата и технологијата за да направиме ментална пауза. Едноставните активности можат да ни помогнат да ги наполниме батериите за време на тие паузи. Една таква активност е пешачењето. Дури и ако тоа е само пет минути, добивањето малку свеж воздух и движењето може да направи многу за нашето расположение и нивото на енергија. Во случај на дожд и престој во затворен простор, треба да правите лесни вежби за истегнување или длабоко дишење бидејќи овие активности можат да ви помогнат да се опуштите и да избегнете напнатост.

Друг одличен начин да се релаксирате за време на вашата пауза е да се почестите себеси со мало задоволство. Може да биде се, од уживање во парче чоколадо до уживање со шолја кафе или чај. Важно е да се почестите со мало задоволство кое може да ви помогне да го подобрите вашето расположение и да одморите од работата.

Паузата како навика

Вклучувањето на одмор во вашата рутина може да предизвика одреден напор, но вреди да се трудиме. На долг рок, треба да се стремиме паузата да стане навика. Закажувањето на паузите во текот на денот и поставувањето на термините за нив во календарот или планерот е добар чекор. На овој начин си даваме дозвола да се оддалечиме од работата. Поставувањето потсетници ако постои тенденција да се преоптоваруваме со работата и да заборавиме на паузите. Друг корисен совет се заедничките паузи во договор со колегите и тоа да се искористи како можност за зближување.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија „Запознавање со поетскиот универзум на Анте Поповски“

Во рам­ки­те на про­е­ктот „По­е­зи­ја во фар­мер­ки“, кој е со­ста­вен дел од...

МАГАЗИН

Дел од најагресивните раси кучиња

Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па поради...

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...