АКТУЕЛНО

ЦЕЛОСЕН КОЛАПС НА ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ: Патници висат од автобус на ЈСП „Скопје“

Патници висат од автобусите на ЈСП „Скопје” оти главниот град е оставен без редовен јавен превоз. На социјалните мрежи кружи видео од преполн автобус на линијата 9 и патниците кои чекаат на станицата, но не можат да се качат. Дел од нив висат од автобусот, кој бидејќи е преполн е може да ги затвори вратитеи  вози со отворени врати.

Ваквата слика е секојдневие во јавниот превоз откако на градоначалничката функција дојде Данела Арсовска. На улиците нема доволно автобуси откако приватните превозници престанаа да возат, а ЈСП нема капацитет да ги покрие сите линии.

Проблемот настана откако Арсовска со месеци не им плаќаше на приватниците и долгот стигна до 1,5 милиони евра.

Со тоа Арсовска го остави Скопје без јавен превоз и граѓаните немаат како навреме да стасаат на работа, во болница и на училиште.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Парк на Франкофонија добива паметно осветлување

Од Паркот на Франкофонијата започна инсталирањето на Тип 3 светилките кои се...

АКТУЕЛНО

Од денес секој четврток „И јас сум на Водно“

Почнувајќи од овој четврток, од 19 до 23 часот, планинарско-спортскиот клуб „Н2О“...

АКТУЕЛНО

Испратете разгледница со мирис: Франција со поштенски марки кои мирисаат на багети

Франција во полн ек се подготвува за претстојните Олимписки игри, погрижувајќи се...

АКТУЕЛНО

„Девијантно Девојачко“ на Клелија во Бруталиск

Во склоп на Skopje Pride Weekend, Клелија, трансдисциплинарна дизајнерка од Скопје која...