АКТУЕЛНО

ПЕТИЦИЈА ПРОТИВ ЗГРАДИТЕ ВО ЛИСИЧЕ: Не сакаме бетонизација, Муцунски да го повлече планот

Жителите на населбата Лисиче поднесоа петиција до градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски и Советот на Општината против новиот предлог-Детален урбанистички план. Велат дека не сакаат бетонизација и бараат Муцунски веднаш да го повлече ДУП-от, кој како што велат е лош и не е во интерес на граѓаните туку на градежниците.

„За ова кратко време се соочивме со низа препреки и опструкции, но не успеаја да ја скршат нашата комшиска солидарност и сплотеност да ги спречиме во нивните подли намери да ни ја бетонизираат и обезличат населба Лисиче. Но, тука не застануваме будно ќе ги следиме сите нивни чекори“, се вели во петицијата на која се потпишани 711 жители..

Жителите велат дека не биле консултирани и не биле адекватно вклучени во процесот на носење на планот и тој е во спротивност со стандардите и нормативите за урбанистичко планирање. Со градењето на зградите кои ќе бидеат со висина од 16 до 32 метри се загрозуваат условите за хумано живеење, нарушена е животната средина, се загрозува постоечката инфраструктура, правото на сопственост и се обезвреднуваат имотите на граѓаните.

„Во населбата Лисиче нема многу зелени површини. Новиот ДУП кој предвидува згради и сервисни улици токму на зелени површини ќе предизвика дополнително загадување и покрај преземањето мерки против аерозагадувањето“, велат жителите на Лисиче.

Тие петицијата и барањето за повлекување на ДУП-от ќе го достават и до градоначачничката Данела Арсовска, Народниот правобранител, Министерството за транспорт и врски и Министерството за животна средина.

Според предлог ДУП-от во населбата која сега е само со куќи, се предвидуваат девет згради. Четири од нив се на булеварот Србија од кои три се осумкатници со приземје, 6 ката и поткровје, а зградата на ќошот меѓу булевар Србија и улицата 12. Македонска бригада е 12-катница со приземје, 10 ката и поткровје. Пет згради има на улицата 12.Македонска бригада, каде сега се куќи и со новиот план на сопствениците им се дозволува да кренат згради од приземје, 4 ката и поткровје.

Дополнителен проблем е и тоа што зградите се нацртани над главната гасоводна цевка, на која не смее да има никакви објекти.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

ПОЦ: Санкционирани 191 непрописно паркирано возила

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната...

АКТУЕЛНО

Десет приказни за времето, луѓето и прекинатите врски

Уличниот фестивал “Статуафест – Прекинати врски/Broken relationship”, изминатите три дена ја размрда...

АКТУЕЛНО

Уметничка акција за проблемот со јавните тоалети во Скопје

Уметникот Озбек Ајваз кај фонтаната вчера во Градскиот парк во Скопје, го...

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...