МАГАЗИН

Што да направите ако ве „убива“ пролетниот замор и нерасположение

Повеќето од нас пролетта ја поврзуваат со нова енергија, будење и оптимизам. Па, зошто сезоната на цутење и чврчорење на птици остава некои луѓе во депресија?

Во овој дел од годината вообичаено е да се чувствува пролетен замор кој може да влијае на нашето расположение, концентрација и немир. Пролетниот замор најчесто е резултат на недостиг од внес на одредени витамини во долгиот зимски период. Нашето моментално расположение може да доведе до намалена ефикасност, ментална раздразливост, возбуда што е тешко да се дефинира, како и анксиозност, несоница и нарушувања на апетитот. Но, како да знаете дали е пролетен блуз или депресија, замор или само моментално нерасположение? Што можеш да направите?

Држете рамнотежа со себе

Балансирајте го внесот на протеини, овошје и зеленчук, интегрални житарици, витамини и минерали. Ограничете ја или целосно прекинете го консумирањето на кофеин и цигари. Обрнете посебно внимание на хигиената на спиењето. Секој во светот понекогаш има лош ден, но кога тоа се случува во светол пролетен ден, чувството на неуспех и беспомошност е потешко. Статистиките покажуваат дека стапките на самоубиства кај луѓето кои се во депресија, исто така, имаат тенденција да го достигнат својот врв на пролет, па дури и за оние кои не страдаат од депресија, пролетта може да донесе минлив блуз.

Борете се со лошите мисли

Рејчел Анунзијато, професорка по психологија на Универзитетот Фордам, смета дека проблемот е во контрастот, бидејќи пролетта е годишно време кога најмалку очекуваме да се чувствуваме депресивни, а кога ќе дојдат такви чувства, тие можат да бидат многу деморализирачки. Но, важно е да се соочите со самокритични мисли.

„Ако не ја прифаќате сезоната како другите, можеби се прашувате што не е во ред со вас? Но, не е ненормално да имате моменти кога не се чувствувате добро како и обично – а понекогаш тоа ни се случува токму на пролет,‘‘ вели Анунзијато.

Непочитување на одлуките

До април, половина од новогодишните одлуки пропаднаа. Сфаќањето дека не го постигнале она што го наумиле доведува некои луѓе до лошо расположение и чувство на неуспех.

Тие можат да влезат во еден вид фанк. Тие мислат: „Не сум добар“, „Јас сум неуспех“, „Нема да стигнам никаде“, вели Фујан Зејн, психотерапевт и автор на книгата „Ресетирање на животот“.

Она што можете да го направите за да се чувствувате подобро е да го преуредите неуспехот како можност за учење наместо исклучителен неуспех.

Размислете кои биле тие пречки и што сте можеле да направите поинаку. Користете ги овие информации за да го подобрите вашиот работен план кон вашата цел или да ја ревидирате вашата цел за да ја направите поразумна. Потоа обидете се повторно, вели Анунзијато.

Симптомите на депресија се почести кај луѓето со алергиски ринитис

Алергискиот ринитис (т.н. поленска треска) се однесува на воспаление на слузницата во носот предизвикано од алергиска реакција. За многу засегнати, симптомите како течење на носот, конгестија, чешање и кивање се враќаат како часовник секоја пролет. Постојат сè повеќе докази дека симптомите на депресија се почести кај луѓето со алергиски ринитис. Каква е врската? Од физиолошка перспектива, покачените нивоа на одредени цитокини кои промовираат воспаление се наоѓаат кај луѓе со ринитис, а слични промени се забележани кај луѓе со депресија. Некои истражувачи веруваат дека воспалителните супстанции можат да патуваат од носната празнина до мозокот, но потребни се повеќе истражувања за цврсти докази. Плус, тешките алергии можат да ве направат мизерни и да го саботираат вашиот сон. На психолошко ниво, вели Анунзијато, тоа е стресно бидејќи од ден на ден само чекате да заврши пролетта додека другите луѓе уживаат во овој прекрасен период од годината. Контактирајте со вашиот лекар од примарната здравствена заштита или алерголог и разговарајте како да ги ставите вашите алергии под контрола.

Пролетниот блуз или депресија?

Внимавајте на знаците и не претпоставувајте дека депресијата ќе помине сама по себе само затоа што е пролет. Некои луѓе имаат сезонски модел на болест што започнува во есен или зима и завршува во пролет, но повеќето случаи на депресија не следат толку јасен сезонски модел. Имајте на ум дека ризикот од самоубиство може да се зголеми во овој период од годината. Научниците сè уште дебатираат за причините за ова изненадувачко, но добро повторено откритие. Еден веројатен виновник е сончевата светлина, која е во интеракција со системот на серотонин на мозокот.

„За повеќето недепресивни луѓе, подолгите сончеви часови на пролет може да имаат пријатно енергично дејство. За оние кои се депресивни, тоа исто така може да обезбеди поттик на енергија – доволно за да се спроведе план за самоубиство“, вели Зејн.

Побарајте помош

Депресијата бара професионална дијагноза и третман. Ако постојано се повлекувате или не уживате во работите во кои вообичаено уживате, или ако постојано се чувствувате тажно и безнадежно, разговарајте со вашиот лекар или професионалец за ментално здравје. Ако имате мисли за самоповредување, веднаш побарајте помош.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Апликацијата „Сигнал“ ја зајакнува приватноста

Американската компанија „Сигнал“, позната по истоимената програма за дигитална комуникација, воведува дополнителни...

МАГАЗИН

Зошто е добро да вдомите постаро куче

Вдомувањето на повозрасно куче е сочувствителна и наградувачка одлука која нуди бројни...

МАГАЗИН

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлински филмски фестивал

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски...

МАГАЗИН

Педијатрите откриваат која храна е забранета за нивните деца

Пред да се одлучат за деца, идните родители вообичаено замислуваат како да...