АКТУЕЛНО

ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА: Државниот испитен центар бара МОН да ја помести државната матура

Од Синдикалната организација на Државниот испитен центар (ДИЦ), кој веќе две недели е во генерален штрајк со барање за зголемување на платите, велат дека веќе е невозможно да се реализираат роковите за полагање на државната матура. Затоа, како што соопштија денеска на прес-конференција, бараат од надлежните институции да излезат во пресрет на нивните барања и истовремено да се пролонгираат роковите за полагање на државната матура.

Претседателката на Синдикалната организација на ДИЦ, Емилија Бошковска на прес-конференцијата повторно информираше за двата состанока што минатата недела ги имале со Министерството за образование и со Министерството за финансии, кои завршиле без исход. На вториот состанок, кој се одржал минатиот четврток и на кој присуствувал и министерот за образование Јетон Шаќири, на претставниците на Синдикатот им било понудено зголемување на платите од 1 000 денари по вработен, што, како што рече Бошковска, била црвената линија на Министерството за финансии, а не било прифатено од нивна страна.

„Бараме министерот за образование да почне да разгледува и да преговара со нас кои се следните можни опции за нови термини за државна матура. Искрено се надевам дека ова пролонгирање нема да биде големо, но ќе зависи од нивниот одговор, односно од одговорот на Министерство за финансии. Спремни сме да работиме деноноќно за да ги реализираме обврските особено околу државната матура. Не сакаме да им наштетиме на матурантите со какво било пролонгирање на резултатите, но веќе во прашање се минути, не денови, истакна Бошковска, додавајќи дека не од нив, туку се зависи дали ќе добијат позитивен одговор од Министерството за финансии од кое бараат согласност за нивниот колективен договор“, изјави Бошковска.

Поради ваквата ситуација веќе се истечени роковите што тие како вработени ги предвиделе и им се потребни за реализација на работите од нивна надлежност, особено со процесот за државната матура.

Министерот за образование, Јетон Шаќири, пак денеска пред новинарите изјави дека вработените во Државниот испитен центар може да продолжат со нивните барања, но притоа да не го доведуваат во прашање полагањето на државната матура. Тој апелираше вработените да го почекаат Општиот колективен договор кој, како што рече, можеби ќе биде подобар од сегашните услови што им ги нуди Министерството за финансии.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13...

АКТУЕЛНО

Кисела Вода набавува мерна станица за квалитет на воздух што ќе се постави кај Цементарницата

Општина Кисела Вода вчера го распиша огласот набавка на мерна станица за...

АКТУЕЛНО

Скопската зоолошка градина демантира дека немаат адекватен кадар за грижа за животните

Скопската зоолошка градина има двајца дипломирано ветерирани со полно работно време кои...

АКТУЕЛНО

Започна реконструкцијата на улицата „Калош Дани“ во Карпош

Започна реконструкцијата на улицата Калош Дани во општина Карпош. Екипите на јавното претпријатие...