КУЛТУРА

СИНДИКАТ НА ФИЛХАРМОНИЈА: Врз основа на која анализа е констатирано дека постојат „одлични услови за работа на Џез оркестарот во објектот на Филхармонија“

Синдикатот на Филхармонија не се согласува со изјавата на министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, дадена во интервјуто за порталот „Рацин.мк“ дека „проблемот cо кавгата помеѓу џез оркестарот и Филхармонија беше само технички и просторен“.

Во соопштението на синдикатот се вели:

„Со нејзината последна изјава повторно неуспешно се обидува да ги минимизира нештата, како што тоа впрочем постојано го прави откако Министерството за култура ја донесе заткулисната одлука за сместување на новата институција во објектот на Филхармонија, без, притоа никој од управата на институцијата да биде известен за тоа. Да потсетиме уште еднаш дека вработените, управниот одбор и директорката дознаа од фејсбук и од медиумите дека новоформираната институција ќе биде просторно сместена во нашиот објект. Се согласуваме со министерката за култура дека причина за настанатиот проблем е пред се недостатокот на соработка, но не од наша страна, туку од страна на Министерството за култура кое донесе одлука без знаење на вработените во Филхармонија. Исто така се согласуваме со министерката за култура дека исклучивоста и еднонасочната комуникација наместо водење дијалог и барање решенија се главна причина за создавање на проблемот, кој не го предизвикавме ние, туку Министерството за култура, бидејќи не ја вклучи Филхармонија во процесот на носење на одлуката, туку тоа го стори зад затворени врати, без дијалог, еднонасочно и без дебата. Културата, почитувана министерке, не се гради со барање за солидарност туку со макотрпна работа и посветеност. Ниту пак институција се гради со барање на сожалување. Создавањето на успешна институција е упорна и неуморна борба за професионализам, за зачувување на дигнитетот и интегритетот на установата, континуирано справување со опструкции, решавање на милион предизвици“.

Синдикатот на Филхармонија до Министерството за култура постави неколку прашања на кои очекува одговори. Прашањата гласат:

-Врз основа на која анализа е направен елаборатот и е констатирано дека постојат „одлични услови за работа на Џез оркестарот во објектот на Филхармонија“?

-Кој го направил елаборатот и како е направен без знаење на директорката на Филхаромонија?

-Како може да се наведе дека постојат услови за работа на две институции, кога реално не постојат?

-Дали некој од Министерството за култура го видел просторот за работа на музичарите и администрацијата, пред да биде напишан елаборатот или само паушално се констатирало дека Филхармонија е одлично место за работа на втора институција?

-Ако не му е понудено просторно сместување на Џез оркестарот во Филхармонија, туку станува збор само за “привремена“ адреса до конечното формирање ( адресата, да потсетиме со дополнителна одлука отпосле беше формулирана како „привремена“, значи на почетокот немаше ниту назнака за „привремено“ сместување) зошто, тогаш, Министерството за култура не излезе со соопштение во кое ќе ги замоли одговорните од ЗЏМ да не шират дезинформации во јавноста дека ќе бидат сместени во нашиот објект?Зошто досега, Министерството за култура не испрати ниту едно соопштение во јавноста со кое ќе ги осуди клеветите и лагите за Филхармонија кои ЗЏМ и ги презентира на јавноста? Зошто ги штити нив, а нас не клевети и обвинува за лаги? Зошто Министерството за култура упорно оди против најстарата културна институција во земјата која следната година слави 80 годишен јубилеј?

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Различни генерации, различни интереси за одредени книжевни жанрови на годинашниот Саем на...

КУЛТУРА

Режисерот Срѓан Драгојевиќ во Скопје за промоција на негова книга поезија во издание на ТРИ

Српскиот режисер Срѓан Драгојевиќ ќе ја промовира својата книга „Чат-пат е добро...

КУЛТУРА

Започна „Крај Вардарот Џез“ – годинашното издание во чест на Мирко Попов

Во пресрет на петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, вчера во...

КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Саемот на книгата, е во одбрана на раскажувачите и писменоста

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по повод отворањето на 36. издание на Саемот...