МАГАЗИН

НЕРАСПОЛОЖЕНИ СТЕ И БЕЗ ЕНЕРГИЈА: Овие 4 едноставни навики веднаш ќе ви го подобрат расположението

Доволни се само мали промени за да се чувствувате подобро, поенергично и попродуктивно.

Доколку и вам се погаѓа променливото време, време е да пронајдете начини за да си помогнете. Експертите предлагаат трикови кои веднаш функционираат, а за четири од нив зборува д-р. Мајк Бол, директор на медицинскиот центар Ро. Д-р Бол кој е и личен тренер објаснува дека во текот на пролетта полошо расположение се должи на променливите сончеви часови, но тој верува дека нема за што да се грижите бидејќи постојат работи што можете да ги правите секој ден за да го подобрите вашето расположение и да имате повеќе енергија.

  1. Вежбајте секојдневно

Активноста е клучот за доброто расположение, па иако вежбањето е веројатно последното нешто кое вие е на ум кога сте нерасположени, истражувањата покажуваат дека треба да го правите токму тоа. Вежбањето го подобрува и сонот, ја намалува мускулната напнатост, го намалува нивото на хормонот на стрес – кортизол и ја зголемува телесната температура. Сите горенаведени фактори влијаат на подобрување на расположението. Ако одењето во теретана ви изгледа премногу напорно, не одете. Можете да вежбате на многу други начини. Бидејќи ќе го забрза протокот на крв во мозокот, вашето расположение веднаш ќе се подобри.

Д-р Бол истакнува дека за позитивен ефект се доволни 10 минути активност дневно. Можете само да одлучите што да правите наутро во убавината и хармонијата во вашиот дом. Иако секоја вежба е добра, склекови и чучњеви се секогаш добар избор.

  1. Не го занемарувајте дружењето

Ова е важен дел од доброто расположение, затоа не го занемарувајте. Ако не ви се допаѓа времето за шетање низ градот, секогаш можете да повикате пријател да разговарате 15 минути, вели д-р Бол. „Можете да контактирате со вашиот најдобар пријател, но и да ја искористите можноста да разговарате со драга личност со која немате често можност да комуницирате“, додава тој.

  1. Најдете време за себе

Активноста и дружењето се многу важни, но подеднакво е важно да бидете присутни во вашиот живот секој ден. Сигурно сте слушнале за внимателноста и оваа активност може да ви помогне.

Тоа е свесноста за сè што се случува во моментов во нас: нашите емоции, мисли и телесни сензации. Тоа е свесноста за сè што се случува во нашата средина. Тоа е можноста за прифаќање на сите овие настани на мирен и опуштен начин. Способност да се прифатат сопствените искуства преку набљудување, без разлика дали се добри или лоши.

Седнете. Најдете тивко место каде што можете да се опуштите во тишина.

  • Поставете временско ограничување за самата вежба. Ако сте почетник, задржете го ограничувањето кратко: 5 до 10 минути.
  • Забележете го сопственото тело. Можете да седите како што сакате: на седиште, на кревет, на под… само погрижете се да сте во положба каде што можете да поминете малку време. Внимавајте на сопственото тело, на сите сензации кои минуваат низ телото, на секое трнење, мала болка, непријатност што може да произлезе од положбата… Единствената цел што ја имате е да внимавате на сопственото тело.
  • Почувствувајте го вашето дишење. Следете го сопствениот здив додека влегува и излегува.
  • Забележете кога вашиот ум талка. Вашето внимание неизбежно ќе ги остави сензациите на вашето тело и ќе залута на друго место. Кога за неколку моменти, минута или неколку минути ќе забележите дека тоа се случило, едноставно вратете го вашето внимание на вашето тело и дишење.
  • Бидете љубезни со заскитаниот ум. Не осудувајте се за содржината во која залутал вашиот ум. Едноставно вратете се назад.

Додадете нова храна на менито секој ден

Откривањето на различни опции за здрави закуски може да ви го разубави денот и да го подобри вашето расположение. Според д-р Бол, ова може да помогне од неколку причини. Првата е дека разновидна исхрана полна со хранливи материи е одлична за менталното здравје! Имајќи цел дека секој ден ќе наоѓате некоја нова храна и ќе ја подготвувате ќе ви даде чувство дека сте постигнале нешто тој ден, а исто така ќе имате на што да очекувате кога ќе станете.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлински филмски фестивал

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски...

МАГАЗИН

Педијатрите откриваат која храна е забранета за нивните деца

Пред да се одлучат за деца, идните родители вообичаено замислуваат како да...

МАГАЗИН

Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Меѓународен тим научници открија целосен фосил на подводен рептил „Диноцефалосаурус ориенталис“ (Dinocephalosaurus...

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...