АКТУЕЛНО

На кејот 13 Ноември две години по реновирањето нема коли, остана шеталиште

На кејот 13 Ноември изминативе две години откако беше реновиран нема коли. Кејот и понатаму е шеталиште, ослободен од летните тараси кои беа претворени во објекти, со целосно сочуван дрворед кој пред реновирањето не се гледаше од  стаклениците.

Кејот се реновираше во времето на ексградоначалникот Петре Шилегов и свечено беше пуштен во употреба на 26 јули 2021 година. Поставен е нов плочник со два вида плочки, клупи и ново осветлување. Тераси има само пред објектите на кафулињата.

За да се забрани влез на возила со кои пред реновирањето постојано шеталиштето беше блокирано, на влезот кај хотелот “Холидеј ин“ поставени се столпчиња. Отстранета е и трафиката односно префрлена од другата страна на улицата.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Утре бесплатен разглед на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

По повод Светскиот ден на туристички водичи, Македонската aсоцијација на туристички водичи...

АКТУЕЛНО

Прва канцеларија за родителство во Карпош

Во рамки на програмските активности на Општина Карпош, денес се одржа работен...

АКТУЕЛНО

Поставени две кутии за донација пред влезот на ЗОО

Скопската Зоолошка градина се приклучува на хуманитарната акција за успешно лекување на...

АКТУЕЛНО

Нов кош, голчиња и детски реквизити на спортските и на детското игралиште во населбата Пролет

Општина Центар ги реконструираше малото фудбалско, кошаркарско и детското игралиште во населба...