МАГАЗИН

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ: Кои се најдобрите трикови за здравјето на кожата

Кои се знаци на оштетена кожна бариера? Со таква состојба, закрепнувањето не е лесно, особено ако секојдневно се нанесува шминка. Експертите од центарот DermaCare споделуваат совети за тоа како да го зачувате здравјето и младоста на кожата во сè побурниот секојдневен живот.

КАКО ДА ГО ЗАЧУВАТЕ ЗДРАВЈЕТО НА КОЖАТА СО ШМИНКА?

Светото правило за шминкање е хигиената – затоа, после секое нанесување темелно измијте ги четките и сунѓерите со антибактериски сапун или професионално средство за дезинфекција. Ова особено важи за проблематичните типови на кожа, така што додатоците не пренесуваат бактерии.

Друга работа на која треба да се обрне внимание е употребата на квалитетни производи кои не содржат иритирачки состојки како талк, силикон, парабени, минерални масла и парфеми, бидејќи можат да ја оштетат бариерата на кожата.

И конечно, кожата треба секогаш да биде темелно, односно двојно исчистена пред спиење за да може подобро да дише и да ги впие хранливите состојки.

АКО МОРАМЕ ДА СЕ ШМИНКАМЕ ОД ПРОФЕСИОНАЛНИ ПРИЧИНИ, А СОСТОЈБАТА НА КОЖАТА НЕ Е НАЈДОБРА, КОИ ПРОИЗВОДИ ДА ГИ КОРИСТИМЕ?

Janine Iredale нуди широк асортиман на камени, течни и пудра во прав чии состојки ќе не заштитат од оксидативен стрес (стареење), ќе ја смират кожата и ќе го спречат развојот на бактерии и акни. А чистите минерали (камен и пудра) исто така содржат заштитен фактор од 20. Брендот на минерална козметика Janine Iredale – денес меѓу најбараните во светот – е создаден како противтеза на тешката, конвенционална шминка која ја „гуши“ кожата со синтетички состојки и генерално го расипува својот изглед.

ДАЛИ ИМА ШМИНКА КОЈА МОЖЕ ДА ТОЛЕРИРА И ЗДРАВСТВЕНО УНИШТЕНА КОЖА?

Апсолутно да! Jane Iredale со право ја носи титулата козметика за нега на кожа. И затоа сите ја обожаваат. Поради природните минерали како цинк оксид и титаниум диоксид, кожата дише, е лесна и воздушна, а микрочестичките минерали гарантираат совршено покривање. Има и мика во прав за природен сјај, боровиот нитрид кој го впива вишокот на себум (и не ја суши кожата!), хранливи екстракти од алги, планктони, калинка… При изборот на козметика особено треба да се внимава кога здравјето на кожата е нарушена, а Janine Iredale е препознаена токму по чистотата на состојките од најдлабоките слоеви на Земјата и нивната благотворност. Доказ за тоа е фактот што го препорачуваат дерматолозите и лекарите по естетски зафати.

КОИ СЕ НАЈЧЕСТИ ГРЕШКИ КОИ ГО ОШТЕТУВААТ ЗДРАВЈЕТО НА КОЖАТА?

Клиентите ни доаѓаат со најразлични проблеми, но она на што најчесто се среќаваме е несоодветна нега и прскање по кожата. Средствата за чистење со низок квалитет, пилингот кој се прави премногу често или има несоодветен состав и/или концентрација ја нарушуваат бариерната функција на кожата. Поради ова, таа станува чувствителна, поподложна на инфекции и дехидрација. Со користење на производи кои не се соодветни за типот, состојбата или проблемот на кожата, можеме значително да влијаеме на нејзиното здравје.

ШТО ТРЕБА ДА СЕ НАПРАВИ ГРЕШКАТА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ?

Во овие ситуации, од клучно значење е да се консултирате со експерт. Врз основа на дискусијата и испитувањето на кожата, терапевтот ќе ги одреди производите и техниките за домашна нега и ќе препорача соодветни третмани. Со тоа се решава проблемот кој не загрижува, се намалува ризикот од дополнително оштетување на кожата и се зачувува нејзиното здравје.

ДАЛИ ИМАТЕ ТРИК ЗА НАЈБРЗО ДА ЈА ИЗЛЕЧИТЕ КОЖАТА?

Ако веќе настанала штета, мислам дека најдобриот трик е да не ја допирате кожата! Кожата има природен процес на обновување кој бара време и трпение. Оштетената кожа е поподложна на дехидрација, па единствено што можеме да направиме во таква ситуација е да ја хидрираме и смириме со благи производи со состојки како пантенол, овес и хијалуронска киселина. И не заборавајте за суплементација и квалитетна исхрана која ќе го забрза вашето закрепнување.

КОЈА Е ВАЖНОСТА НА ЛЕКУВАЊЕТО И ОБНОВУВАЊЕТО НА КОЖАТА?

„Искуството со клиентите на DermaCare ни потврди дека кожата многу побрзо закрепнува доколку заедно со негата користиме и соодветни додатоци во исхраната“, вели фармацевтот Маја Батиќ Павичиќ. Нарушениот цревен микробиом, објаснува магистратурата, е поврзан со воспалителни процеси на кожата. Затоа, за состојби како што се акни, розацеа, купероза и дерматитис, прво ќе препорачаме двомесечен курс на насочени пробиотици со додавање на цинк за да се врати цревната бариера и подобра апсорпција на хранливите материи. Потоа ќе го зајакнеме телото со внесување на моќни антиоксиданси и омега, кои докажано ги смируваат воспалителните состојби на кожата.

ANP додатоците содржат состојки кои се основа на структурата на кожата (церамиди, хијалуронска киселина, омега масни киселини), засилувачи на клетките – витамини А, Ц, Д и Е и витамини од групата Б, антиоксиданси астаксантин, пикногенол и коензим Q10 и минерали како што се цинк, манган, бакар, железо.

МНОГУ СЕ ЗБОРУВА ЗА МИКРОБИОМОТ НА КОЖАТА. КАКО ДОДАТОЦИТЕ ПРИДОНЕСУВААТ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА ЗДРАВА ФЛОРА НА КОЖАТА?

Докажано е дека во случај на проблематични кожни состојби, постои нарушување на микроорганизмите, односно дисбиоза на микробиомот. Бактеријата Cutibacterium acne природно живее на кожата и се храни со себум. Неговата улога е да ја одржува киселата pH вредност на кожата за да не се таложат другите бактерии. Кога неконтролирано се размножува, предизвикува иритација, зголемено лачење на себум и развој на акни. Благодарение на научните истражувања, создадени се соеви на добри бактерии чии метаболити го балансираат микробиомот и го намалуваат бројот на непожелни бактерии на кожата.

Пробиотиците го доведуваат микробиомот во рамнотежа и го контролираат кортизолот. Добрите соеви на цревни бактерии, имено, го намалуваат нивото на кортизол во крвта, а со тоа го намалуваат воспалението, ја зајакнуваат кожната бариера и придонесуваат за обновување на колагенот. Третиот начин е веќе спомнат: пробиотиците ја зајакнуваат цревната слузница и промовираат апсорпција на хранливи материи.

КОЈА СОСТОЈКА ЧЕСТО СЕ ЗАПОЗНАВА ВО ОДРЖУВАЊЕ НА ЗДРАВЈЕТО НА КОЖАТА?

Омега масните киселини се незаменлива помош за сите воспалителни состојби, дехидрација како и оштетена бариера. Во нивниот избор има три клучни елементи: квалитетот и чистотата на маслото, правилниот сооднос на омега-6 и омега-3 масните киселини и антиинфламаторната доза од еден грам. Не смееме да го заборавиме витаминот Д кој го зајакнува имунитетот на целото тело, вклучително и на кожата.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија „Запознавање со поетскиот универзум на Анте Поповски“

Во рам­ки­те на про­е­ктот „По­е­зи­ја во фар­мер­ки“, кој е со­ста­вен дел од...

МАГАЗИН

Дел од најагресивните раси кучиња

Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па поради...

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...